Nyheder24.dk
Forside Penge 15.700 kroner på vej til tusindvis af danskere: Her sker...

15.700 kroner på vej til tusindvis af danskere: Her sker det

danske penge
Shutterstock.com

Snart lander stor udbetaling hos denne gruppe danskere

Danskernes økonomi har været under pres i længere tid.

Højere priser på dagligvarer, strøm, husleje og andre faste udgifter har gjort det sværere for mange familier at få budgettet til at hænge sammen.

Flere oplever derfor, at der er blevet mindre luft i økonomien, og for mange handler hverdagen i stigende grad om at holde øje med hver eneste udgift.

Samtidig fylder bekymringer om inflation og stigende leveomkostninger fortsat hos mange danskere.

Netop derfor vil ekstra penge på kontoen vække stor glæde hos en gruppe ansatte, der til daglig arbejder under stort pres.

Til december får flere medarbejdere i Danmarks Fængsler nemlig udbetalt et engangsvederlag på op til 15.700 kroner.

Pengene kommer som led i den såkaldte fastholdelsespakke under strafreformen, hvor i alt 100 millioner kroner er afsat til at fastholde og tiltrække medarbejdere i kriminalforsorgen.

Tidligere blev de første 35 millioner kroner allerede udbetalt i december sidste år.

Nu er resten af puljen blevet fordelt mellem Styrelsen for Danmarks Fængsler og Fængselsforbundet.

Presset hverdag

Baggrunden for aftalen er blandt andet de store udfordringer med bemanding og fyldte fængsler rundt om i landet.

Hos Danmarks Fængsler beskriver direktør Ina Eliasen de ekstra penge som en vigtig anerkendelse af medarbejdernes indsats.

“Vi er fortsat under pres på grund af fyldte fængsler og mangel på betjente, og de uniformerede medarbejdere yder hver dag en kæmpe indsats for at få enderne til at mødes.”

Pengene går blandt andet til fængselsbetjente, transportbetjente, værkmestre, elever og andre uniformerede medarbejdere i institutionerne.

For at få det fulde engangsvederlag på 15.700 kroner skal medarbejderne fortsat være ansat den 1. december 2026.

Nogle grupper får mindre beløb afhængigt af, hvornår de er startet på uddannelse eller ansættelse.

Skal fastholde medarbejdere

Hos Fængselsforbundet bliver aftalen også mødt med stor tilfredshed.

Her peger man på, at medarbejderne i kriminalforsorgen gennem længere tid har arbejdet under hårde vilkår med højt arbejdspres.

Ifølge formand Bo Yde Sørensen er lønforbedringerne derfor et vigtigt signal til medarbejderne om, at deres arbejde bliver værdsat.

Aftalen skal samtidig være med til at gøre det lettere at fastholde ansatte i en sektor, som i flere år har været udfordret af mangel på personale.

For mange af de ansatte kan december derfor ende med at blive lidt lettere økonomisk end forventet.

Ads by MGDK