To mænd er blevet varetægtsfængslet efter at have været involveret i et skyderi.
Lige nu læser andre
To mænd i 30’erne er blevet sigtet for forsøg på manddrab efter et skyderi, der onsdag fandt sted i den danske by Måløv. Det oplyser politiet i forbindelse med, at de lørdag morgen blev fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Glostrup.
Ud over sigtelsen for drabsforsøg er de to mænd også sigtet for at have været i besiddelse af våben på et offentligt sted. Begge mænd blev efter grundlovsforhøret varetægtsfængslet frem til den 31. marts.
Ifølge sigtelsen har de to mænd efter en forudgående aftale forsøgt at dræbe to personer. Det lyder, at der i alt blev affyret to skud, og det ene projektil ramte en person i armen. Begge sigtede nægter sig skyldige.
Politiet arbejder fortsat med sagen og vurderer, at der kan være flere gerningsmænd involveret. Efterforskningen skal blandt andet afdække, hvorvidt skyderiet har relation til et kriminelt miljø.
Under lørdagens retsmøde anmodede anklagemyndigheden om, at dørene blev lukket af hensyn til den videre efterforskning. Den anmodning blev imødekommet af retten, hvorfor der ikke er blevet frigivet specielt mange informationer om sagen.
Læs også
Når et grundlovsforhør foregår for lukkede døre, betyder det, at offentligheden og pressen ikke får adgang til at høre nærmere om sagens beviser eller de forklaringer, som de sigtede eventuelt afgiver under retsmødet.
Selve sigtelsen bliver dog læst op i retten for åbne døre, og forsvarerne har mulighed for at oplyse, hvordan deres klienter forholder sig til anklagerne.
Retten i Glostrup skulle i løbet af grundlovsforhøret tage stilling til, om der er grundlag for at fængsle de to mænd, mens politiet fortsætter arbejdet med at klarlægge hændelsesforløbet og finder frem til eventuelle yderligere involverede. De nåede frem til, at der var grundlag for det.