Nyheder24.dk
Forside 112 Mand død under politiaktion: Sagen skal nu undersøges

Mand død under politiaktion: Sagen skal nu undersøges

Politi, police
Foto: 1Xela / Shutterstock.com

En mand mistede livet under en politiforretning i København, og nu overtager en uafhængig myndighed efterforskningen.

Københavns Politi offentliggjorde lørdag kort før kl. 19 en kortfattet udtalelse om, at en mand var afgået ved døden under en politiforretning.

Politiet har i denne forbindelse oplyst, at manden fik hjertestop, mens politiet var til stede, men de har dog hverken angivet et tidspunkt eller sted for hændelsen.

Undersøgelse overtages

“Vi har været til stede ved en politiforretning, hvor en mand har fået hjertestop, og er afgået ved døden,” lyder det fra Københavns Politi ifølge Ekstra Bladet.

“Som det er standard i sager, hvor personer afgår ved døden, mens politiet er til stede, så vil sagen blive undersøgt af Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP).”

Politiet henviser til DUP og gør det klart, at de af den grund ikke kan udtale sig nærmere om hændelsesforløbet.

Få oplysninger frigivet

Vagtchefen hos Københavns Politi bekræfter over for Ekstra Bladet, at dødsfaldet fandt sted lørdag et sted i København, men er dog ikke gået i nærmere detaljer.

Ud over denne oplysning har vagtchefen ikke haft noget ønske om at uddybe sagen yderligere og har ligeledes henvist til at tage kontakt til Den Uafhængige Politiklagemyndighed.

Ekstra Bladet har forsøgt at indhente en kommentar fra DUP, men har dog ikke hørt noget fra myndigheden.

Ads by MGDK