DR-kendissen har haft den store pengepung frem for at erhverve sig en ny bolig på Amager.
Lige nu læser andre
Den tidligere deltager i DR-programmet ‘Den store bagedyst’, Ditte Julie, har sammen med sin kæreste investeret i en ny bolig i København. Ifølge SE og HØR har parret købt et hus på Amager til en pris på omkring 7 millioner kroner.
Boligen bliver beskrevet som værende forholdsvis rummelig. Huset har nemlig et boligareal på 205 kvadratmeter, og derudover følger en kælder på 69 kvadratmeter med i ejendommen.
Dermed kan parret se frem til at flytte ind i en bolig med god plads, der er fordelt på flere etager.
Købet bliver også starten på et nyt kapitel for DR-kendissen, som siden sin deltagelse i det populære bageprogram har skabt sig en karriere inden for blandt andet mad og formidling.
Den nye bolig er dog ikke den eneste ejendomshandel, der er i fokus for hende for tiden.
Læs også
Ifølge SE og HØR har Ditte Julie nemlig også solgt sit nuværende hus til salg. Den bolig blev oprindeligt købt for 5,6 millioner kroner.
Den præcise salgspris for huset er endnu ikke offentliggjort, men det lyder dog, at boligen har været udbudt til en pris på 9.995.000 kroner.
Er huset blevet solgt til denne pris, står Ditte Julie til at sikre sig en klækkelig gevinst på salget.
Den nye ejendom på Amager bliver fremover rammen om hverdagen for Ditte Julie og hendes kæreste. Om parret allerede er flyttet ind i huset, er der dog ikke komme noget frem om.