Nyheder24.dk
Forside Tech Google indgår forlig: Skal betale milliarder tilbage til borgerne

Google indgår forlig: Skal betale milliarder tilbage til borgerne

Google indgår forlig: Skal betale milliarder tilbage til borgerne
Foto: Shutterstock

Grundet ulovlige restriktioner står Google nu til at skulle betale tilbage.

Lige nu læser andre

Tech-giganten Google har accepteret at betale 700 mio. dollar, svarende til omkring 4,78 mia. kr., i et forlig med amerikanske delstater og forbrugere.

Det skriver Media Watch.

Forliget omfatter også løsninger, der skal give mere plads til konkurrence i selskabets app-butik, Google Play.

Aftalen indebærer, at Google skal overføre 630 mio. dollar til en forligsfond for forbrugere samt 70 mio. dollar til en fond for amerikanske delstater. Selvom forliget kræver endelig godkendelse fra en dommer, markerer det et vigtigt skridt i retning af at afslutte anklagerne mod Google.

Læs også

Google var under anklage for at pålægge forbrugerne for mange omkostninger gennem ulovlige restriktioner på app-distribution på Android-telefoner samt uforholdsmæssige afgifter for køb i apps. Anklagerne omhandlede perioden mellem 16. august 2016 og 30. september 2023.

De 700 mio. dollars vil blive fordelt til berettigede forbrugere, der vil modtage mindst to dollar med mulighed for større udbetalinger baseret på deres forbrug i Google Play.

Forliget markerer også, at alle 50 amerikanske delstater deltager i aftalen, hvilket styrker dens betydning og omfang. Google afviser dog fortsat enhver erkendelse af at have begået fejl.

Denne aftale kommer efter en lignende sag mod Google, hvor tech-giganten blev fundet skyldig i at misbruge sin markedsposition ved at kræve en andel af digitale transaktioner i apps, der downloades via Google Play.

I kølvandet af forliget udvider Google nu muligheden for alternative betalingsmuligheder for køb i apps, og det vil gøre det lettere for brugerne at downloade apps direkte fra udbyderne.

Læs også

Ads by MGDK