Nyheder24.dk
Forside Politik Chokmelding fra blå lejr: Vil i regering med Mette Frederiksen

Chokmelding fra blå lejr: Vil i regering med Mette Frederiksen

Mette Frederiksen
European Commission (Christophe Licoppe / Wiki Commons

Frygt for en ren rød regering har splittet blå parti

Lige nu læser andre

Det politiske spil er i fuld gang, og bag kulisserne ulmer uroen. Mens Venstres formand holder fast i sin kurs, vokser et helt andet ønske i partiets bagland.

Flere lokale Venstre-profiler presser nu på for, at partiet igen går i regering med Socialdemokratiet.

For dem handler det ikke om løfter fra valgkampen, men om reel indflydelse, fortæller TV2.

Frygten for rød regering fylder

Bekymringen er tydelig. En regering uden Venstre – med partier fra venstrefløjen – får det til at stramme i maven hos mange i baglandet.

“Vi kan ikke overlade landet til de røde”

Læs også

Holdningen deles af flere, som peger på, at Venstre risikerer at miste afgørende indflydelse, hvis partiet vælger opposition frem for kompromis.

Valgresultatet har sat sit præg. Med et historisk dårligt resultat og kun en smal føring over Liberal Alliance er presset på partiledelsen vokset markant.

Selvom samarbejdet med Socialdemokratiet tidligere har kostet dyrt i vælgertilslutning, er flere villige til at tage samme risiko igen. Argumentet er enkelt: Indflydelse vejer tungere end popularitet.

Flere i baglandet peger på den nuværende verdenssituation som en afgørende faktor. Usikkerheden kræver stabile og erfarne kræfter, lyder det.

SVM-regeringen fremhæves som et eksempel på, at brede samarbejder kan levere resultater – også selvom det slider på partiet.

Læs også

Ledelsen står fast – indtil videre

Troels Lund Poulsen har indtil nu fastholdt, at Venstre enten skal gå i blå regering eller i opposition. Men signalerne fra baglandet er svære at ignorere.

Spørgsmålet er nu, om presset vokser sig så stort, at kursen ændres.

Ads by MGDK