Nyheder24.dk
Forside Indland Coop ændrer på danskernes påskefavorit: Gælder nu i alle butikker

Coop ændrer på danskernes påskefavorit: Gælder nu i alle butikker

SuperBrugsen
ArDanMe / Shutterstock.com

Du vil bemærke det næste gang du handler

Lige nu læser andre

Foråret er over os, og med påsken lige rundt om hjørnet samles mange danskere til hyggelige måltider med familie og venner.

Traditionerne står i køkkenet, og på bordet er der ofte en fast genganger.

Æg spiller nemlig en central rolle i påskens retter, og salget stiger markant i dagene omkring helligdagene.

Derfor vil mange også lægge mærke til en lille ændring næste gang, de lægger en bakke æg i kurven.

Nu ændrer Coop designet på en af deres mest solgte æggebakker, og det kan mærkes på klimaregnskabet.

Læs også

Fremover bliver tekst og grafik trykt direkte på bakken i stedet for at sidde på et påklistret mærkat.

Millioner af bakker ændres

Ændringen gælder Coops populære Änglamark æggebakker med 10 æg, hvor der årligt sælges omkring 5,8 millioner.

Selvom det kan virke som en lille detalje, har det en markant effekt.

Ifølge Coop betyder skiftet, at der spares 17,6 ton papir om året. Samtidig reduceres CO2-udledningen med 39,2 ton.

Den nye løsning har også en praktisk fordel. Når mærkater fjernes, bliver det lettere at genanvende emballagen, fordi der ikke længere bruges lim.

Læs også

“Det er samlet set store mængder papir og CO2, vi reducerer ved at printe direkte på bakken. Print betyder desuden, at vi ikke behøver at bruge lim til at sætte mærkat på, og det gør genanvendelsen af bakken meget mere effektiv. Jeg vil gerne sige tak til Dueholm, der leverer alle vores økologiske æg, for et godt og tæt udviklingssamarbejde omkring de nye bakker,” siger Thomas Roland, chef for vareansvarlighed og kvalitet i Coop, i en pressemeddelelse.

Æg er en kæmpe vare i påsken

Timingen er ikke tilfældig. Op til påske stiger salget af æg markant, og alene i ugerne omkring højtiden sælger Coop millioner af æg.

I alt bliver der solgt omkring 20 millioner æggebakker om året i kædens butikker.

Derfor får selv små ændringer i emballagen stor betydning, når de rulles ud i stor skala.

De nye æggebakker er allerede begyndt at dukke op på hylderne i Coops butikker, herunder Kvickly, SuperBrugsen og 365discount.

Læs også

Ads by MGDK