Benjamin Hav går all in med sit største show til dato: Indtager Parken i 2027
Lige nu læser andre
I dag er der en helt særlig grund til at være ekstra ‘happy’.
Hitmageren bag numrene “Du ligner din mor”, “Den Dejligste Boy” og “Husk at vær’ happy” inviterer til en brag af en fest på Danmarks største scene.
Parken oplyser i en pressemeddelelse, at en af Danmarks største kunstnere inden for showbiz, Benjamin Hav, giver koncert i 2027.
Du skal ikke forvente en klassisk koncert med en stram køreplan, for der er i stedet lagt op til en koncert, hvor grænserne bliver skubbet.
Parken som legeplads
Benjamin Hav og Familien går på scenen i Parken den 3. juli 2027.
Læs også
For ham er det ikke bare endnu en stor koncert. Parken ligger midt i det område, hvor han er vokset op, og hvor han gennem årene har været forbi utallige gange som publikum.
Koncerten bliver hans største til dato og samtidig første gang, han selv står på scenen i det stadion, han kender fra tribunerne.
“Jeg er en Østerbro dreng. Parken Stadion er et sted, jeg er kommet mange gange i mit liv. Det bliver kæmpe stort for mig og mit band at træde op på den største scene i Danmark.”
Ifølge pressemeddelelsen fra Parken er ambitionen ikke kun at fylde stadion, men også at udvide, hvad publikum kan forvente af en koncert.
Planerne peger på en produktion ud over det sædvanlige, hvor både lyd, lys og scenografi får en central plads i oplevelsen. Benjamin Hav er kendt for en kreativ tilgang til livekoncerter, som gentagne gange har skubbet grænserne for dansk showbiz.
Læs også
Mere end en koncert
Benjamin Hav er kendt for at blande humor, performance og musik i et univers, hvor det uventede fylder meget.
Planerne for Parken tyder på, at han vil skrue endnu mere op for netop den del.
Han tager sit faste band med sig på scenen, som han gennem flere år har opbygget sit liveshow sammen med. Familien består af Emil Falk på guitar, Birk Nevel på percussion, Kristoffer Sjelberg på trommer, Bastian Sjelberg på bas, Viggo Jensen på keys samt Troels Mørkenborg og Torben Jensen, der bidrager med dans, kor og blæsere.
Samtidig forestiller han sig et show med gæster, overraskelser og indslag, der bryder med det klassiske koncertformat.
”Og gæsterne.. Prøv lige at tænke på gæsterne! Måske kommer Søs Egelind. Måske kommer Thomas Helmig. Og Nikolaj Lie Kaas og Rasmus Seebach. Måske vi genopliver Dirch Passer! Det kunne sagtens ske! Men jeg kan ikke love noget. Men jeg lover at det bliver den bedste koncert i Danmarkshistorien. Det lover jeg med statsgaranti!”
Læs også
Med både band, mulige gæster og et setup, der rækker ud over det klassiske koncertformat, er der lagt op til en aften i Parken, hvor musikalsk galskab sætter scenen for en stor folkefest.
Du kan sikre dig billet til koncerten fredag den 17. april klokken 10.00 via Ticketmaster.
Kilde: Parken