Efter det positive valgresultat er der nu oprør i baglandet
Lige nu læser andre
Der var klapsalver og høj stemning, da valgresultatet tikkede ind. Kort efter blev festen afløst af chok og opsigelser bag Christiansborgs mure.
Dansk Folkeparti har nemlig sagt farvel til en række ansatte få dage efter partiets bedste valg i årevis.
Beslutningen har sendt rystelser gennem partiet – og fået partistifter Pia Kjærsgaard helt op i det røde felt. Det fortæller B.T.
Loyale medarbejdere sendt ud
Flere medarbejdere med mange års erfaring er blandt dem, der nu står uden job.
Fyringerne kom pludseligt og ramte både politiske konsulenter, kommunikationsfolk og administrative medarbejdere.
Læs også
Også en central figur med tæt tilknytning til Pia Kjærsgaard blev ramt, hvilket ifølge flere kilder har været med til at eskalere konflikten.
“Jeg er overrasket over og ked af at blive fyret for jeg var glad for mit arbejde. Jeg har haft et fantastisk godt forhold til Pia Kjærsgaard i den tid jeg har været ansat i DF.”
Sådan lyder det fra en af de fyrede medarbejdere.
Pia gik til angreb på ledelsen
Reaktionerne internt har været hårde. Ifølge flere oplysninger brød Pia Kjærsgaard ind på et møde i partiets ledelse kort efter fyringerne og leverede en kontant opsang.
Budskabet var klart: Ordentlighed skal stadig være en del af partiets DNA.
Læs også
Selvom hun ikke længere sidder i Folketinget, har hun fortsat en rolle i partiet – og hendes utilfredshed er ikke gået ubemærket hen.
Magten samles på få hænder
Fyringerne hænger sammen med en større omstrukturering. Fokus skal i højere grad samles omkring formand Morten Messerschmidt og udvalgte politiske mærkesager.
Det betyder samtidig mindre støtte til de enkelte folketingsmedlemmer og færre ressourcer til bred politisk udvikling.
Officielt lyder forklaringen, at ressourcerne skal bruges mere effektivt. Men internt bliver beslutningen beskrevet som både brutal og usædvanlig.