En rolig lørdag eftermiddag i Skive udviklede sig til en dramatisk og langstrakt politiaktion med varselsskud og en barrikaderet mand.
Lørdag modtog Midt- og Vestjyllands Politi klokken 14.43 en anmeldelse om uro i et hjem på Finlandsvej i Skive. Hvad uroen nærmere bestod i, har politiet ikke meldt noget ud om.
Til gengæld står det klart, at det ikke tog lang tid, før situationen eskalerede. En 47-årig mand gik nemlig til angreb på politiet med både kniv og økse, hvorefter han barrikaderede sig i huset.
Som reaktion på dette afgav politiet et varselsskud, hvilket vagtchef Jan Nørrum bekræftede over for Ritzau, mens aktionen stadig var i gang.
Beboere i området blev i samme ombæring opfordret til at holde sig inden døre, mens et stort og tungt bevæbnet hold af betjente tog opstilling på adressen.
Tre timer inden anholdelse
Politiet arbejdede i mere end tre timer på at få manden ud af huset, uden at nogen kom til skade. Kort efter klokken 18.00 lykkedes det, og manden blev bragt ud og anholdt ved brug af en strømpistol.
Politiet har ikke oplyst, om manden fortsat var bevæbnet på det tidspunkt, eller hvorfor det var nødvendigt at anvende strømpistolen.
“Vores opgave her har været at få den pågældende anholdt på en god og sikker måde, og hvor ingen – hverken han eller vores kollegaer på stedet – kom til skade,” lyder det fra vicepolitiinspektør Kristian Larsen, der ledede indsatsen, ifølge Ritzau.
Ingen fare for omkringboende
Afspærringerne omkring Finlandsvej blev umiddelbart fjernet, og beboerne kunne derefter færdes frit igen. Politiet havde løbende vurderet, at der ikke var umiddelbar fare for de omkringboende under aktionen.
En mindre gruppe efterforskere er fortsat til stede i området for at afslutte det tekniske arbejde på stedet. Den 47-årige mand er anholdt og sigtet i sagen, men yderligere detaljer om hans forhold er endnu ikke oplyst af politiet.