Flere turister bliver snydt
Mange danskere bruger timer på at planlægge ferien ned til mindste detalje.
Flybilletter, hoteller, udflugter og særlige oplevelser bliver ofte booket længe før afrejse.
Men netop den jagt på den perfekte ferie bliver nu udnyttet af svindlere i stor stil.
En ny advarsel fra den britiske forbrugerorganisation Which? peger på et voksende problem med falske ferieannoncer, der lokker turister til at betale for oplevelser, som slet ikke eksisterer.
Det skriver både Dagbladet.
De falske annoncer florerer især på sociale medier og hjemmesider, hvor professionelle billeder og fristende tilbud får det hele til at se troværdigt ud.
Her bliver rejsende tilbudt alt fra luksuslejligheder og eksklusive events til særlige attraktioner og koncerter.
Problemet er bare, at mange af tilbuddene er ren fiktion.
Lokkes af flotte billeder
Ifølge advarslen bliver turister i stigende grad snydt til at booke lejligheder, der ikke findes, eller købe billetter til arrangementer, som aldrig bliver afholdt.
Særligt annoncer med såkaldte hemmelige lokationer vækker bekymring.
Her lover arrangørerne først at afsløre adressen på selve dagen, hvilket gør det langt sværere for forbrugerne at kontrollere, om tilbuddet er ægte.
Et opsigtsvækkende eksempel kommer fra Malaysia, hvor et ægtepar rejste mere end 300 kilometer for at opleve en spektakulær gondoltur, de havde set online.
Da de ankom, var der ingenting.
Videoen viste sig senere at være AI genereret og lavet for at skabe trafik og indtjening via klik.
Forsikringen hjælper ikke altid
Samtidig advarer eksperter om, at mange forsikringer ikke nødvendigvis dækker denne type svindel.
Derfor opfordres rejsende til at være ekstra kritiske, når de booker aktiviteter eller overnatninger online, især hvis tilbuddene virker usædvanligt billige eller eksklusive.
“Vær generelt skeptisk over for al kommunikation via e mail, sms eller andre kanaler. Spørg nogen til råds, hvis du er usikker. Hvis du skal ud at rejse, anbefales det også generelt, at du betaler så lidt som muligt på forhånd,” siger Ole Irgens fra Tryg Forsikring til Dagbladet.
Advarslen kommer samtidig med, at sommerens feriesæson for alvor nærmer sig, og millioner af mennesker netop nu er i gang med at planlægge deres næste rejse.