Nu truer nyt forbud
Du går ind i Silvan, Harald Nyborg eller Biltema for at købe skruer, maling eller en ny haveslange.
Men inden du når frem til kassen, bliver du mødt af chokoladebarer, chips og andre snacks, som ikke stod på indkøbslisten.
Netop den type fristelser vil Hjerteforeningen nu gøre op med.
Organisationen ønsker, at det skal være ulovligt for butikker at placere usunde snacks på de mest synlige steder, hvor kunderne let bliver fristet til impulskøb.
Det gælder både supermarkeder og butikker, hvor fødevarer ikke er hovedvaren.
Forslaget kommer på baggrund af en ny rundspørge, som viser, at et stort flertal af danskerne bakker op om idéen.
Det skriver B.T.
Flertal ønsker ændring
I undersøgelsen svarer 70 procent, at usunde ultraforarbejdede snacks ikke bør stå ved indgangspartier, endegavle eller omkring betalingsområder i supermarkeder.
Samtidig mener 68 procent, at de samme regler bør gælde i butikker som byggemarkeder og andre detailforretninger, hvor kunderne primært kommer for at købe helt andre varer.
“Vi går ikke ud og siger, at man helt skal stoppe med at spise usundt. Vi siger egentlig bare, at man skal have et valg,” siger Hjerteforeningens administrerende direktør, Morten Ørsted-Rasmussen.
Ifølge organisationen bliver forbrugernes valg påvirket af butikkernes indretning, og derfor er der behov for politisk handling.
Vil have lovgivning på plads
Hjerteforeningen ønsker konkret, at politikere indfører regler, som forbyder butikker at promovere usunde snacks på de mest iøjnefaldende placeringer.
Hvis reglerne brydes, bør det kunne udløse bøder, mener organisationen.
Forslaget møder dog ikke opbakning alle steder.
Detailbranchen har tidligere argumenteret for, at butikkerne selv skal kunne bestemme, hvordan de indretter deres forretninger.
Samtidig peger forskere på, at placeringen af varer kun er én af mange faktorer, der påvirker danskernes kostvaner. Familie, vaner og livsstil spiller også en væsentlig rolle.
Alligevel håber Hjerteforeningen, at debatten kan føre til nye regler.
Organisationen foreslår også at begrænse markedsføring af usunde produkter rettet mod børn og unge samt at gøre op med mængderabatter på snacks og slik.
Dermed kan de velkendte fristelser ved kassen i både supermarkeder, Silvan, Harald Nyborg og Biltema være på vej til at få sværere vilkår.