Nu vokser problemerne for Putin
Blikket er fortsat rettet mod slagmarken i Ukraine, men bag kulisserne vokser problemerne et helt andet sted.
Ifølge en ny rapport fra Institut for Verdensøkonomi i Kiel befinder den russiske økonomi sig i en langt mere alvorlig situation, end de officielle tal giver indtryk af. Det fortæller Business Insider.
De tyske økonomer vurderer ligefrem, at et økonomisk sammenbrud ikke længere kan afvises.
Rapporten peger på faldende indtægter fra olie og gas, mangel på arbejdskraft og et investeringsniveau, der uden for forsvarsindustrien næsten er gået i stå.
Russisk økonomi presses fra flere sider
Ifølge analysen er væksten i Rusland ved at miste pusten. Økonomerne sætter spørgsmålstegn ved de officielle russiske væksttal og vurderer, at selv en beskeden vækst på 0,4 procent i 2026 kan være for optimistisk.
Samtidig er handlen med udlandet faldet til det laveste niveau i 15 år, mens store dele af den civile økonomi står stille.
Rapporten beskriver også et finansielt system under voksende pres. Hurtig kreditvækst i sektorer, der understøtter krigsindsatsen, kombineret med svage virksomhedsregnskaber og øget belastning af bankerne, skaber bekymring blandt økonomerne.
Putins økonomiske livline svækkes
Et andet centralt problem er Ruslands finansielle reserver. Ifølge rapporten er mere end to tredjedele af reserverne blevet brugt siden 2022.
Samtidig bliver Rusland stadig mere afhængig af Kina. Vestlige sanktioner har gjort det vanskeligere at skaffe teknologi, maskiner og elektronik, og derfor spiller kinesiske virksomheder en stadig større rolle.
Men samarbejdet er langt fra problemfrit, da kinesiske banker flere gange har holdt igen med betalinger af frygt for amerikanske sanktioner.
Selv stigende oliepriser har ikke været nok til at vende udviklingen. Indtægterne fra olieeksport lå i april og maj næsten 30 procent lavere end året før.
Ifølge de tyske økonomer er olie- og gasindtægterne fortsat den vigtigste faktor for Ruslands evne til at finansiere krigen i Ukraine.
Derfor mener rapportens forfattere, at Vesten netop nu har en mulighed for at lægge yderligere pres på Moskva gennem skærpede sanktioner og handelsrestriktioner.