Over 100 Labour-politikere kræver, at premierminister Keir Starmer fastsætter en dato for sin afgang.
Mere end 100 britiske Labour-politikere kræver nu, at premierminister Keir Starmer forlader sin post.
Det fremgår af en artikel i The Telegraph.
Konkret har hele 103 medlemmer af partiet forlangt en udmelding om, hvornår premierministeren agter at stoppe.
Det sker i kølvandet på, at Andy Burnham sikrede sig sejren ved suppleringsvalget i Makerfield.
Flere har vendt ham ryggen
En af dem, der nu vender ryggen til Starmer, er det indflydelsesrige parlamentsmedlem Fabian Hamilton.
Det er lidt af en overraskelse, da han tidligere holdt fast i sin opbakning trods Labours svage resultat ved lokalvalgene måneden forinden.
“I de kommende dage og uger skal premierministeren fremlægge sine planer om at træde tilbage og give Andy Burnham mulighed for at skabe den forandring, vi blev valgt til at skabe,” siger Hamilton ifølge The Telegraph.
Mulig udfordrer
Torsdagens valgresultat gav Burnham en klar sejr i Makerfield-kredsen, og han ventes nu inden længe at udfordre Starmer om partiets ledelse.
Også den tidligere sundhedsminister Wes Streeting har givet udtryk for, at han er klar til at stille op, såfremt der skulle blive åbnet for et internt opgør om posten.