Nicklas Bendtner åbner op om fortiden.
Nicklas Bendtner er i øjeblikket en meget omtalt figur.
Verdensmesterskabet i fodbold er i fuld gang, og turneringen er netop gået ind i sin afgørende fase med sekstendedelsfinalerne.
Den tidligere professionelle fodboldspiller agerer kommentator og ekspert på TV 2, hvor han bidrager med sine analyser og perspektiver på begivenhederne ved den igangværende slutrunde.
Den 27. juni satte Bendtner sig til rette foran skærmen, da TV 2 afholdt en livechat, hvor han var i centrum.
Her fik seere og læsere en enestående mulighed for at stille den 38-årige fodboldprofil spørgsmål om alt fra den aktuelle VM-turnering til hans egen imponerende karriere.
Og undervejs kom der flere ærlige afsløringer frem.
Den største beklagelse
Under den interaktive chat blev Bendtner konfronteret med et spørgsmål om, hvad han mest af alt fortrød i sin tid som professionel fodboldspiller.
Det er velkendt, at han har været involveret i visse kontroverser gennem årene, men hans svar omhandlede faktisk noget helt andet end ungdommelige eskapader:
“Jeg fortryder, at jeg stoppede min karriere for tidligt. Jeg skulle have spillet tre-fire år mere,” skriver Bendtner og fortsætter:
“Der er ikke så meget at sige til det. Men corona kom, og det hele blev lidt mærkeligt. Jeg havde ikke kontrakt med FCK mere, og da der ikke kom tilbud, som jeg fandt attraktive, lod jeg det løbe ud i sandet. Men ja, jeg fortryder, at jeg stoppede for tidligt.”
Hvem er bedst: Messi eller Ronaldo?
Spørgsmålsrunden fokuserede – udover emnet om Bendtners største fortrydelse – primært på det igangværende verdensmesterskab.
Den evige diskussion om, hvem der fortjener titlen som den bedste fodboldspiller nogensinde, blev også bragt på bane.
Debatten ender næsten altid med at kredse om Lionel Messi og Cristiano Ronaldo, men for Bendtner er der ingen tvivl om, hvem der er den rette vinder:
“Det er uden tvivl Messi. I min optik er der ingen, der når ham. Folk snakker altid om trofæer. Men jeg synes ikke, der er nogen, der er eller har været som Messi,” svarer han på spørgsmålet om, hvem han anser for at være historiens største.
Bendtner udtrykker desuden sin overbevisning om, at Frankrig vil løfte VM-trofæet. Kun fremtiden vil vise, om hans forudsigelse holder stik.