Nyheder24.dk
Forside Royale Det norske kongehus deler nyt: Mette-Marit og Haakon må sige...

Det norske kongehus deler nyt: Mette-Marit og Haakon må sige farvel

Det norske kongehus deler nyt: Mette-Marit og Haakon må sige farvel
Gints Ivuskans / Shutterstock.com

Nu må kronprinsparret tage afsked

For mange unge markerer sensommeren begyndelsen på et helt nyt kapitel.

Studier skal begynde, nye mennesker kommer ind i hverdagen, og for nogle betyder det samtidig et farvel til de vante omgivelser.

Sådan bliver det også snart for et ungt medlem af den norske kongefamilie.

Prins Sverre Magnus står nemlig foran en større forandring, der kommer til at sende ham væk fra Norge og ud på en flere år lang rejse gennem Europa.

Til september går turen sydpå, hvor studielivet for alvor begynder.

Flytter til Portugal

Det norske kongehus oplyser, at prins Sverre Magnus er blevet optaget på Forward College, hvor han skal læse en Bachelor of Business Management.

Uddannelsen kommer blandt andet til at byde på fag inden for regnskabsføring, økonomi og statistik.

Første stop bliver Lissabon i Portugal, hvor prinsen skal tilbringe sit første studieår.

Dermed venter der kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marits yngste søn en markant anderledes hverdag langt fra de vante royale rammer i Norge.

Studierne får ifølge det norske kongehus førsteprioritet. Det betyder dog ikke, at nordmændene skal forvente, at prinsen forsvinder fuldstændigt fra offentligheden.

Han vil fortsat kunne deltage i udvalgte officielle arrangementer, når det kan passes sammen med studierne.

Tre år i tre storbyer

Det er ikke kun Norge, prins Sverre Magnus skal sige midlertidigt farvel til.

Uddannelsen har en særlig opbygning, som betyder, at den unge prins skal bo i tre forskellige europæiske storbyer i løbet af sin bachelor.

Efter det første år i Lissabon går turen videre til Paris, hvor andet studieår skal gennemføres. Det tredje og sidste år kommer til at foregå i Berlin.

Inden bøgerne for alvor skal findes frem, har prinsen dog haft mulighed for at nyde sommeren.

Ifølge kongehuset har ferien blandt andet budt på tid sammen med familien i Norge. Han har også været en tur i USA for at spille fodbold.

Men nu nærmer september sig, og dermed venter en helt ny hverdag for prins Sverre Magnus.

Ads by MGDK