Nyheder24.dk
Forside 112 Nyt i sag om spædbarns død: Faren risikerer 12 års...

Nyt i sag om spædbarns død: Faren risikerer 12 års fængsel

Women's,Hands,Holding,Prison,Railings, jail, fengsel, fængsel
Shutterstock

Sagen har nu taget endnu et alvorligt skridt

Sager om små børn, der bliver udsat for vold, hører til blandt de mest alvorlige og følsomme sager ved domstolene.

Når et spædbarn mister livet, bliver både hændelsesforløbet og spørgsmålet om de voksnes ansvar undersøgt helt ned i detaljen.

Det er nu tilfældet ved Retten i Roskilde, hvor et ungt forældrepar står tiltalt efter deres fire måneder gamle søns død.

Sådan skriver Ekstra Bladet.

Far risikerer 12 års fængsel

Anklagemyndigheden kræver, at en 24-årig mand bliver idømt 12 års fængsel for drab.

Ifølge anklageskriftet ruskede og klemte han sin spæde søn så voldsomt, at barnet døde af sine skader.

Barnets 23-årige mor er tiltalt for medvirken til drab, fordi anklagemyndigheden mener, at hun kendte til volden uden at stoppe den.

For hende lyder strafpåstanden på seks års fængsel.

Begge nægter sig skyldige.

Under sin afsluttende procedure gjorde anklager Rune Rydik det klart, at han mener, den 24-årige far var klar over, hvor farligt det var at ruske et spædbarn.

“Han ville bare have gråden til at stoppe – uanset konsekvenserne for barnet,” siger Rune Rydik.

Ifølge anklagemyndigheden handlede den 24-årige i afmagt og affekt, når han ruskede barnet.

Har også en alternativ påstand

Hvis retten ikke mener, at der er grundlag for at dømme parret for drab og medvirken til drab, har anklagemyndigheden fremsat en alternativ påstand.

I så fald skal manden ifølge anklagemyndigheden dømmes for grov vold med døden til følge, mens kvinden skal dømmes for medvirken.

Her kræver anklagemyndigheden otte års fængsel til manden og to år til kvinden.

Retten skal dermed tage stilling til både, hvad der konkret skete med barnet, og hvor langt forældrenes strafansvar rækker.

Dommen i sagen ventes afsagt mandag.

Ads by MGDK