Nyheder24.dk
Forside Nyheder Trist nyt før vinteren: Det kan blive en dyr omgang

Trist nyt før vinteren: Det kan blive en dyr omgang

radiator
Shutterstock

Europa går ind i den kommende vinter med et kæmpe problem

Vinteren er stadig et stykke væk, men allerede nu tegner der sig et billede, som kan ende med at ramme europæernes pengepung. Europas gaslagre er nemlig langt mindre fyldte end normalt, og på energimarkedet breder nervøsiteten sig.

I den sidste uge af august var EU’s gaslagre blot 63 procent fyldte. Normalt ligger niveauet omkring 80 procent på dette tidspunkt.

Fortsætter udviklingen, kan Europa gå ind i fyringssæsonen med de laveste lagre siden 2013, fortæller The Guardian.

Prisen kan tage endnu et hop

Der er ikke umiddelbart udsigt til, at Europa fysisk løber tør for gas. Til gengæld frygter analytikere store prisudsving, særligt hvis vinteren bliver kold eller byder på længere perioder med svag vind.

Problemerne skyldes blandt andet en kold afslutning på sidste vinter og et stort gasforbrug til elproduktion under sommerens hedebølger.

Samtidig har krigen mod Iran skabt alvorlige forstyrrelser i eksporten af olie og gas fra Golfregionen.

“Det europæiske naturgasmarked er som følge heraf løbet ind i en smule vinterpanik i løbet af den seneste uge,” siger råvareanalytiker Bjarne Schieldrop fra SEB.

Den europæiske benchmarkpris på gas er allerede steget til over 68 euro pr. megawatt-time, svarende til omkring 508 kroner. Det er mere end dobbelt så meget som ved årets begyndelse.

Kan blive markant dyrere

Hvis leverancerne fra Mellemøsten ikke vender tilbage, vurderer analytikere fra Goldman Sachs, at prisen kan blive nødt til at passere 100 euro pr. megawatt-time, omkring 747 kroner, for at Europa kan tiltrække tilstrækkelige leverancer.

Situationen er særligt presset i dele af Vesteuropa. Tysklands lagre er omkring halvt fyldte, mens niveauerne i Belgien og Holland ligger på henholdsvis 51 og 45 procent.

Dermed kan en kold vinter og fortsatte problemer med forsyningerne blive en dyr kombination for europæiske energiforbrugere.

Ads by MGDK