Nyheder24.dk
Forside Politik Nyt slag for Dansk Folkeparti: Nedsmeltning fortsætter

Nyt slag for Dansk Folkeparti: Nedsmeltning fortsætter

Nyt slag for Dansk Folkeparti: Nedsmeltning fortsætter
Wikimedia Commons

Dørene har atter smækket bag medlemmer af partiet

På ganske få dage er situationen blevet vendt på hovedet for Dansk Folkeparti i Tønder.

Først forlod to kommunalpolitikere partiet. Nu har samtlige tilbageværende medlemmer af bestyrelsen i den lokale vælgerforening også nedlagt deres poster og meldt sig ud.

Dermed står DF’s lokalforening i Tønder uden en bestyrelse.

Det fremgår ifølge DR af et opslag fra lokalforeningen på Facebook.

“Hele bestyrelsen i DF Tønder er gået af, og lokalforeningen står derfor lige nu uden en bestyrelse. Alle vores planlagte arrangementer er aflyst, og denne Facebookside nedlægges snarest,” står der i opslaget.

Dermed bliver både planlagte aktiviteter og lokalforeningens Facebookside lukket ned.

Flere har forladt partiet

Den markante udvikling kommer efter flere dages uro omkring Dansk Folkeparti i kommunen.

I weekenden meldte kommunalbestyrelsesmedlemmerne Allan Svendsen og Pernille Mai Brylle sig ud af partiet. Begge fortsætter som løsgængere.

Allan Svendsen begrundede sin beslutning med, at det for vedkommende var et valg mellem egne principper og partiet. Partiets landsorganisation beskrev konflikten som et ikke-politisk mellemværende.

Siden er uroen fortsat. En tidligere lokalformand er blevet ekskluderet, og nu har resten af den lokale bestyrelse altså også forladt partiet.

Kun ét medlem tilbage

Konsekvenserne kan også ses direkte i kommunalbestyrelsen.

Ved kommunalvalget i 2025 sikrede Dansk Folkeparti sig 3 mandater i Tønder Kommune. Efter de to udmeldelser er kun Mads-Magnus Damm tilbage som repræsentant for partiet.

Dermed er situationen på få dage gået fra intern uro til, at den lokale vælgerforening står uden bestyrelse, mens partiets kommunale gruppe er reduceret fra tre til ét medlem.

Ads by MGDK