Nyheder24.dk
Forside Royale Ny udvikling i sagen mod Marius Høiby: Risikerer længere fængselsstraf

Ny udvikling i sagen mod Marius Høiby: Risikerer længere fængselsstraf

Ny udvikling i sagen mod Marius Høiby: Risikerer længere fængselsstraf
Victoria Jones/Shutterstock/Ritzau Scanpix

Nu kan straffen mod Marius blive skærpet

En dom er ikke nødvendigvis det sidste punktum i en alvorlig straffesag.

Når en sag bliver anket, kan både skyldsspørgsmålet og straffen komme under lup igen.

Det kan føre til et mildere resultat, men også til det modsatte.

Det er netop situationen for Marius Borg Høiby.

Dronning Mette-Marits 29-årige søn blev i juni idømt fire års fængsel, men den straf kan nu blive ændret markant.

Det skriver norsk SE og HØR.

Kan ende med hårdere straf

Anklagemyndigheden i Norge mener, at de fire års fængsel er for mildt og ønsker derfor, at strafudmålingen bliver vurderet igen.

Samtidig har Marius Borg Høiby selv anket flere af de alvorligste forhold, som han blev kendt skyldig i.

Det gælder to voldtægter og mishandling af hans tidligere kæreste Nora Haukland.

En række andre domfældelser bliver derimod ikke prøvet igen.

Det gælder blandt andet forhold om narkotika, vold, trusler, overtrædelser af besøgsforbud og færdselslovgivningen.

Dermed vil en eventuel frifindelse i de ankede forhold ikke få resten af dommen til at forsvinde.

Nye dommere skal afgøre sagen

Der er samtidig sket flere ændringer siden den første retssag.

Marius Borg Høiby har fået nye forsvarsadvokater i Alexander Greaker og Daniel Storrvik, og de har varslet, at der vil blive fremlagt nye beviser under ankesagen.

Sagen skal behandles ved Borgarting lagmannsrett, hvor syv dommere skal tage stilling til de omstridte forhold.

To er juridiske dommere, mens fem er lægdommere.

For at han igen kan blive kendt skyldig i de forhold, der behandles på ny, skal mindst fem af de syv dommere stemme for. Mindst én af dem skal være juridisk fagdommer.

Marius Borg Høiby har været frihedsberøvet siden februar og har siden juli opholdt sig på Skaugum med elektronisk fodlænke.

Ankesagen begynder 9. februar 2027 og er planlagt til at vare frem til 5. marts.

Her kan udfaldet få stor betydning for hans fremtid.

Han kan få medhold i dele af sin anke, men samtidig risikerer han, at den samlede straf bliver længere end de fire år, han allerede er blevet idømt.

Ads by MGDK