Under is og sne gemmer sig en masse efterfølgende udfordringer
Lige nu læser andre
Når sneen og isen trækker sig tilbage fra vejene, afløses glæden over genåbningen af trafikken af nye udfordringer for bilister, cyklister og andre vejbrugere. Frost og nedbør har i kølvandet på snestormen skabt sprængninger i asfalten, og veje i Aarhus forventes nu at blive præget af talrige “slaghuller”. Det skriver Århus Stiftstidende.
Tenna Olsen, afdelingsleder for entreprenørenheden i kommunens vejafdeling, forsikrer, at indsatsen for at forbedre vejenes tilstand er i fuld gang, og at reparationerne vil blive prioriteret efter trafikmængde, hastighed og slaghullets dybde.
Læs også
Effekten af frostgrader kombineret med tunge maskiners indsats under snerydningen kan forværre situationen, og derfor er entreprenøren klar til at intensivere arbejdet. Tenna Olsen understreger dog, at alle huller ikke kan repareres samtidigt, og der vil være en løbende prioritering af opgaverne.
Borgere spiller en vigtig rolle i at identificere og rapportere skader. Aarhus Kommune modtager ikke kun meldinger fra egne ansatte, men også fra borgere via “Aarhus BorgerTip”. Denne app og onlineformular giver trafikanter mulighed for at rapportere skader eller manglende vedligeholdelse i byen, herunder billeder af “slaghuller”, hvilket hjælper kommunen med at vurdere og prioritere reparationerne.
Tenna Olsen råder bilister til at være opmærksomme på vejhuller i de kommende dage for at undgå skader på køretøjerne. Eventuelle skader som følge af vejhuller betragtes som forsikringssager, og bilister opfordres til at melde skaderne til forsikringsselskabet og informere kommunen om deres part i sagen.