Det resulterede i en sand bøderegn.
Lige nu læser andre
Billister bryder ofte loven i forskellige sammenhænge, fra hastighedsoverskridelser til at ignorere stopskilte, fra at køre uden sikkerhedssele til at benytte mobiltelefonen under kørslen. Disse overtrædelser skaber ikke kun fare for dem selv, men også for andre trafikanter og fodgængere.
Ulovlig parkering, manglende brug af blinklys og færdsel på veje der er genstand for kørselsforbud er yderligere eksempler på, hvordan nogle billister tilsidesætter reglerne, hvilket kan føre til trafikuheld, kaos på vejene og i værste fald tab af liv.
Flere bilister har haft overordentligt svært ved at respektere det forbud mod kørsel i nordlig retning ad Lundebakken, startende ved Slotsgade/Kongevejen i Fredensborg, som er midlertidigt indført i forbindelse med noget vejarbejde på stedet.
Men i stedet for at følge den anviste omkørsel via Kongevejen-Humlebækvej-Benediktevej og Stationsvej, vælger mange bilister at se stort på forbuddet og lave deres egne regler.
Derfor har Nordsjællands Politi efter henvendelse fra flere borgere og beboere i området været ude på stedet. Onsdag i sidste uge traf de mellem klokken 16.15 og 17 godt 30 bilister, som var kørt ind ad Lundebakken på trods af, at det kun er tilladt for beboere og de arbejdsfolk, som er i gang med vejarbejdet.
Bilisterne fik en advarsel og besked om, at vi ville komme igen på et andet tidspunkt og medbringe bødeblokken.
I går, tirsdag, var vi så til stede igen, og her blev 61 bilister mellem klokken 10.25 og 11.35 standset og sigtet for overtrædelse af Færdselsloven idet, de havde trodset indkørselsforbuddet. Bilisterne kan nu se frem til en bøde på 1500 kroner.