LA-formanden giver sin ærlige mening.
Lige nu læser andre
Midt i en hvirvlende debat om ligestilling og kønsroller i Danmark, træder Alex Vanopslagh, formanden for Liberal Alliance, frem med et brølende forsvar for landets unge mænd. Vanopslagh – en figur kendt for sit skarpe politiske sind og ikke mindst sin evne til at skære igennem mediernes støj, har sat sig for at rette op på en fortælling, han betegner som intet mindre end “bavl”.
“Jeg er simpelthen træt af at høre på mediernes fortælling om, at unge mænd i Danmark er imod ligestilling af kønnene. Hvad er det for noget bavl?,” proklamerer Vanopslagh i et passioneret opslag, der udfordrer den gængse opfattelse af unge danske mænds syn på ligestilling.
Denne udmelding kommer i kølvandet på dage med intens debat, ansporet af artikler og kommentarer i landsdækkende medier, herunder en opsigtsvækkende artikel i Politiken.
Heri udtrykker fire forfattere bekymring for en angivelig “faldende tilslutning til ligestillingen” blandt drenge, en tendens de finder “bekymrende” for demokratiet.
Læs også
Vanopslagh står imidlertid fast i sin overbevisning om det modsatte.
“Selvfølgelig bakker unge mænd i Danmark op om ligestilling. Jeg har endnu til gode at møde unge borgerlige, som ikke går ind for ligestilling,” siger han og udfolder en vision for ligestilling, der afviser diskrimination på køn, respekterer kvinders grænser, og anerkender kvinders ret til karriere på lige fod med mænd.
Hans kritik retter sig mod, hvad han ser som en “moderne, feministisk og venstreorienteret” tilgang til ligestilling, en tilgang han mener, skaber unødig splid og modstand. Formanden udfordrer ideen om, at ligestilling skal kvoteres ind i hvert et aspekt af samfundslivet, og advarer mod narrativer, der maler mænd som bærere af “en toksisk maskulinitet”.
Med sin appel til en mere inkluderende og mindre anklagende diskurs om ligestilling, inviterer den passionerede debattør til en ny forståelse og måske endda til en ny begyndelse i dialogen om køn i Danmark.