Nyheder24.dk
Forside Udland Han har spillet død i 321 dage: Nu har han...

Han har spillet død i 321 dage: Nu har han landet sit drømmejob

Han har spillet død i 321 dage: Nu har han landet sit drømmejob
Foto: Tiktok/@living_dead_josh

Det har taget ham næsten et år at score sit drømmejob.

Lige nu læser andre

Du har måske før hørt, at du ikke kommer sovende til succes.

Det er dog lige nøjagtigt, hvad der er sket for for 42-årige Josh Nalley fra USA.

Ifølge New York Post har den 42-årige mand fra Kentucky nemlig formået at score sin drømmerolle som lig i tv-serien “CSI: Las Vegas”.

Læs også

Josh havde forinden brugt i underkanten af et år på at filme videoer af sig selv spille død, som han efterfølgende har delt med sine følgere i håb om at kunne lande et job.

I de 321 dage, det har taget Josh at lande sin rolle, har har delt hundredvis af videoer, hvilket altså har vist sig at have været det værd.

Han fik nemlig tilsendt en besked fra holdet bag “CSI: Vegas”, der ønskede at tilbyde ham en rolle i serien.

“Jeg tabte telefonen af ren og skær vantro,” fortæller Josh Valley til mediet.

Loading…

I den forbindelse kunne han da heller ikke lade være med at dele nyheden med sine følgere.

“Efter at have spillet en død mand i 321 dage kan jeg stolt fortælle, at jeg er blevet tilbudt rollen som død af CSI: Vegas.”

Josh Nalley kan ses i drømmerollen, når sjette episode af “CSI Vegas” får amerikansk premiere den 3. november.

Og spørger man produktionen, har han været en dedikeret skuespiller at arbejde sammen med.

“Det er sjældent, at vi finder en skuespiller, der er så godt forberedt til at spille et lig som Josh. Det var en fornøjelse at se ham arbejde,” kommer det fra “CSI: Vegas”-showrunner Jason Tracey til mediet.

Læs også

Ads by MGDK