Nyheder24.dk
Forside Nyheder Se nyt billede fra Kongehuset: Efter blodprop – Prins Joachim...

Se nyt billede fra Kongehuset: Efter blodprop – Prins Joachim har besøg fra Danmark

Se nyt billede fra Kongehuset: Efter blodprop – Prins Joachim har besøg fra Danmark
Foto: Shutterstock

Det vælter allerede ind med kærlige kommentarer fra de mange følgere på det danske Kongehus’ Instagram-profil.

Lige nu læser andre

Hele Danmark har fulgt nøje med, siden at det blev meddelt at prins Joachim blev indlagt med en blodprop i hjernen den 24 juli. Han blev indlagt på Universitetshospitalet i Toulouse i Frankrig. 

Den 4. august kunne Kongehuset fortælle i en pressemeddelelse at prins Joachim var blevet udskrevet mandag aften den 3. august. Samtidig kunne de fortælle at prinsens helbred var forbedret i sådan en grad, at han nu kunne udskrives. 

Efter udskrivelsen opholder prins Joachim sig nu på Château de Cayx. 

Læs også

Nu er der nyt fra Kongehusets Instagram-profil, som har postet et billede af prins Joachim og kronprins Frederik, som de seneste dage har været på besøg hos sin bror. 

Kongehuset kan også fortæller at prins Joachim fortsat er i bedring, men at han stadig har brug for ro omkring sig.

Se det fine billede af prins Joachim og Kronprins Frederik herunder:

 

Læs også

Ads by MGDK