Nyheder24.dk
Forside Nyheder LIGE NU: Regeringen bekræfter tidspunkt for pressemøde i dag

LIGE NU: Regeringen bekræfter tidspunkt for pressemøde i dag

LIGE NU: Regeringen bekræfter tidspunkt for pressemøde i dag
Foto: Shutterstock

Senere i dag åbner regeringen op for hvilke nye restriktioner, der indføres. Det sker på et pressemøde.

Lige nu læser andre

Nu får offentligehden snart indblik i, hvor præcis regeringen tænker sig at stramme de danske corona-restriktioner. 

Tirsdage ftermiddag står det klart, at Sundheds- og Ældreministeriet officielt inviterer til pressemøde senere i dag.

Ministeriet fortæller, at her vil de fremmødte give status på Covid-19 i Danmark, herunder en række intensiverede tiltag med henblik på at forhindre smittespredning i en lang række kommuner i Hovedstadsområdet.

Det vil formentlig sige, at der indføres flere eller andre restriktioner i en række kommuner. Sådan lyder det i hvert fald på den melding, som sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke tidligere på dagen kom med på Facebook. 

Læs også

Starter sidst på eftermiddagen

Pressemødet finder sted i Eigtveds Pakhus, som har dannet rammen om mange corona-pressemøder siden epidemiens start. Sundheds- og ældreministeriet har ligeledes udsendt en deltagerliste. 

Følgende vil deltage i pressemødet. 

  • Sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke
  • Regionsrådsformand i Region Hovedstaden Sophie Hæstorp Andersen
  • Direktør i Sundhedsstyrelsen Søren Brostrøm
  • Direktør i Styrelsen for Patientsikkerhed Anette Lykke Petri
  • Afdelingschef i Statens Serum Institut Tyra Grove Krause
  • Borgmester i Københavns Kommune Lars Weiss
  • Borgmester i Frederiksberg Kommune Simon Aggesen

Ifølge ministeriet går pressemødet i gang klokken 16. 

 

Læs også

Ads by MGDK