Nyheder24.dk
Forside Nyheder Skybrud og torden på vej: DMI advarer borgere i hele...

Skybrud og torden på vej: DMI advarer borgere i hele landet

Skybrud og torden på vej: DMI advarer borgere i hele landet
Foto: Shutterstock

DMI har netop udsendt en risikomelding.

I dag har været en flot dag med både tørvejr og sol.

Temperaturerne har endda været oppe omkring de 25 grader, hvorfor der bestemt ikke har været noget at klage over på vejrfronten.

Mens i morgen ser ud til at starte pænt ud, så lader det til, at danskerne skal forberede sig på noget ‘vanskeligt vejr’.

DMI har nemlig udsendt en risikomelding om skybrud og torden, som gælder hele landet.

Det er værd at bemærke, at en risikomelding er ikke et varsel, men en melding om vanskeligt vejr, som kan udvikle sig til et varsel.

Her rammer det vanskelige vejr

Den udsendte risikomelding ser ud til at ramme Jylland i morgen klokken 10.00, og så takker den først af igen klokken 22.00.

Selvom der helt sikkert er flere, der krydser fingre for, at de går fri, så kan de godt tro om igen.

Fynboerne rammes i tidsrummet 13.00 – 21.00, mens de borgere, der befinder sig på Sjælland, kan se frem til en kedelig vejrcocktail mellem klokken 15.00 og 00.00.

DMI skriver, at der er ‘risiko for tordenbyger og lokale skybrud. Der kan lokalt falde mellem 15 og 25 mm regn på 30 min.’

På trods af, at vi lige har kastet lys over, at der ikke er nogen, der slipper for det kedelige vejr, så har vi altid undtagelsen, der bekræfter reglen. Bornholm ser nemlig ud til at få fri for både skybrud og torden, hvorfor beboerne kan nyde deres onsdag i ro og mag.

I X-opslaget herunder kan du se, at samtlige af landets egne – udover Bornholm – rammes af det kedelige vejr.

Klik for at vise eksternt indhold fra x,
- Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.

Ads by MGDK