Der er et nyt “våben” på vej til Dansk Politi.
Lige nu læser andre
Rigspolitiet bekræfter planer om at bruge ansigtsgenkendelse til kriminalitetsbekæmpelse
Rigspolitiet har for første gang bekræftet, at de er ved at forberede et projekt, der inkluderer brugen af ansigtsgenkendelsesteknologi til at bekæmpe grov kriminalitet.
Denne teknologi, der tidligere kun har været brugt til offergenkendelse og paskontrol, kan snart blive en integreret del af politiets værktøjer til at analysere og overvåge store mængder videomateriale.
Det skriver Ekstra Bladet.
Læs også
Teknologiens potentielle anvendelse
Rigspolitiet har oplyst, at projektet er under udvikling og inkluderer både mønster- og ansigtsgenkendelse.
“Rigspolitiet kan oplyse, at politiet er ved at forberede et projekt om brug af objekt- og mønstergenkendelse, og herunder også ansigtsgenkendelse,” udtaler de.
Projektet er designet, så det hurtigt kan tages i brug, hvis der træffes en politisk beslutning om at implementere ansigtsgenkendelse bredt.
Kontroversiel teknologi
Ansigtsgenkendelsesteknologi har været omdiskuteret, både i Danmark og internationalt, på grund af bekymringer om privatlivets fred og potentielt misbrug.
Rigspolitiets planlagte brug af denne teknologi markerer første gang, det danske politi offentligt har konkretiseret deres interesse i at anvende ansigtsgenkendelse til at løse kriminelle sager. Dette kan få stor betydning for, hvordan politiet håndterer overvågning og efterforskning fremover.
Teknologien bag
Som en del af projektet har Rigspolitiet allerede indhentet tilbud på videoanalyse-software fra det israelske firma Briefcam, der er en del af Canon Group, ligesom det danske videoovervågningsfirma Milestone.
Disse systemer vil kunne analysere videomateriale og genkende ansigter, forudsat at optagelserne har tilstrækkelig høj kvalitet.