Nyheder24.dk
Forside Udland Populær dansk ferieparadis melder stop: Her bliver autocampere forbudt

Populær dansk ferieparadis melder stop: Her bliver autocampere forbudt

Populær dansk ferieparadis melder stop: Her bliver autocampere forbudt
Foto: Shutterstock

Overtrædelse af lov kan give bøde på op til 2200 kroner

Hvis du planlægger at tage på campingferie i Grækenland med autocamper, er det tid til at ændre kurs. En ny lov, der trådte i kraft i maj 2025, har gjort det ulovligt at parkere autocampere, campingvogne og ombyggede varebiler uden for autoriserede områder. Straffen? En kontant bøde på 300 euro – uanset om du holder i fem minutter eller natten over. Det fortæller Sfsd.

Ingen stop på stranden – eller i skoven

Loven er ikke til at misforstå. Stationering af fritidskøretøjer er nu forbudt på:

Selv et hurtigt stop uden at slå bord eller markise ud kan udløse en bøde. Dermed er der lukket ned for det, mange tidligere har kaldt “diskret overnatning”.

Begrænset undtagelse – og kun for lokale

Lovgiverne tillader kun ét hul i reglen: lokalbeboere må parkere i visse boligområder i op til 24 timer. Turister må derimod indstille sig på at finde godkendte pladser – eller betale prisen.

Raseriet vokser blandt campister

Over 16.000 underskrifter er allerede samlet i protest mod loven, som kritiseres for at straffe dem, der vælger en alternativ og mere selvstændig rejseform. Mange ser det som et forsøg på at presse campister over i kommercielle og regulerede rammer. Den græske autocamperforening ELAT forsøger at forhandle – indtil videre uden held.

Ferie i Grækenland? Planlægning er nøglen

Du kan stadig rejse rundt i Grækenland med autocamper – men kun hvis du booker plads på forhånd. Peloponnes, Halkidiki og andre turistområder har flere campingpladser. Alternativer som private pladser og gård-parkering vinder frem.

Men friheden til bare at stoppe, hvor man vil, ser ud til at være fortid.

Ads by MGDK