Nyheder24.dk
Forside Nyheder Måling: Danskerne er blevet bedre de sidste par år

Måling: Danskerne er blevet bedre de sidste par år

Måling: Danskerne er blevet bedre de sidste par år
Shutterstock

Affaldssortering og mindre kødforbrug vinder frem

Lige nu læser andre

Flere danskere har det seneste år ændret adfærd for at leve mere klimavenligt. En ny Megafon-måling for TV 2 viser, at 52 procent i dag sorterer affald oftere end for et år siden.

Mange har også skruet op for energibesparelser i hjemmet og reduceret madspild, men ifølge eksperter er der stadig plads til forbedring.

Affaldssortering dominerer

Charlotte Louise Jensen, adfærdsanalytiker i den grønne tænketank Concito, fremhæver, at affaldssorteringen er blevet en vigtig vane for danskerne, hvilket ikke overrasker hende.

Hun påpeger, at politisk fokus og bedre infrastruktur har gjort det lettere for forbrugerne.

Læs også

“Netop her har der været stort politisk fokus, både i form af adgang og infrastruktur, men også krav og samfundsmæssig opmærksomhed. Så det her viser jo faktisk, at tingene virkelig kan rykke sig med de rigtige incitamenter,” siger hun.

Alligevel er hun skeptisk overfor affaldssorteringens klimaeffekt. “For det er jo altså ikke her, det for alvor batter,” understreger hun og efterlyser større fokus på områder som fødevareforbrug.

Mindre kød, mere klima

Et positivt tegn er, at 30 procent af de adspurgte i målingen svarer, at de spiser mindre kød end for et år siden.

Charlotte Louise Jensen fremhæver, at plantebaseret kost er et af de områder, hvor forbrugere kan gøre en betydelig forskel for klimaet.

Forbrugere spiller en nøglerolle

Forbrugeradfærd er en vigtig brik i det globale klimaregnskab, da 70 procent af verdens drivhusgasudledning stammer fra privatforbrug. Derfor er det afgørende, at danskerne fortsætter med at ændre deres vaner.

Men ifølge Charlotte Louise Jensen kan forbrugernes indsats ikke stå alene.

Hun peger på behovet for politisk mod og klare retningslinjer, der kan støtte og accelerere de klimavenlige forandringer.

Hun slår fast, at vores forbrug skal se helt anderledes ud – og understreger, at både regionale og globale løsninger er nødvendige for at skabe varig forandring.

Læs også

Ads by MGDK