Tiltale frafaldet efter seks års efterforskning
Lige nu læser andre
En omfattende sag om stempelfusk mod en tidligere ansat i Trafikstyrelsen er blevet trukket tilbage kort før retssagen skulle begynde, skriver Ekstra Bladet. Sagen, der omfattede 56 forhold, blev opgivet, da anklagemyndigheden ikke mente at kunne bevise skyld.
Lægen nægtede sig skyldig
Kvinden, der var tiltalt for blandt andet at have udstedt 1.713 ugyldige helbredsattester til piloter og misbrug af sin stilling, har hele tiden nægtet sig skyldig.
”Min klient er selvfølgelig glad og lettet, men samtidig også ekstremt ked af, at hendes ry og omdømme er ødelagt,” siger forsvarsadvokat Esben Skjernov.
Han kritiserer forløbet og stiller spørgsmål ved, hvorfor sagen har taget næsten seks år, når der ifølge ham aldrig har været grundlag for tiltalen.
Læs også
Anklagemyndigheden: Beviser ikke tilstrækkelige
Ifølge specialanklager Anders Larsson fra Københavns Politi blev sagen trukket tilbage, fordi anklagemyndigheden ikke kunne føre bevis for skyld.
”Det er jo en rigtig ærgerlig proces, og vi har brugt mange ressourcer på det. Men undervejs i både en efterforskning, i forbindelse med tiltalerejsning, og også når sagen skal forberedes, kan man jo godt se på en sag med andre briller, og det er det, der er sket her; vi har i forbindelse med forberedelsen af sagen måttet tænke os om en ekstra gang, i forhold til om beviserne var tilstrækkelige, og om der var tilpas stor sikkerhed for domfældelse,” forklarer han.
Larsson erkender, at sagen har været et langstrakt og ærgerligt forløb, men understreger, at det er anklagemyndighedens ansvar både at føre sager mod skyldige og at droppe sager, hvor beviserne ikke holder.
Andre sager også droppet
Samtidig er sagerne mod ni andre læger, der var tiltalt for at have samarbejdet med den tidligere Trafikstyrelses-læge, også blevet opgivet.
Disse sager handlede om urigtige erklæringer i lægeattester, men anklagemyndigheden har valgt ikke at forfølge dem yderligere.
Kritik af lang sagsbehandlingstid
Forsvarsadvokat Esben Skjernov mener, at sagen har haft store personlige og professionelle konsekvenser for hans klient. Han påpeger, at kvinden tidligere var anerkendt på internationalt niveau for sin ekspertise i flyvemedicin, men at hendes karriere nu er ødelagt.
Anklagemyndigheden overvejer stadig, om sagen skal lukkes helt med en formel påtaleopgivelse, eller om der stadig er grundlag for yderligere undersøgelser.