Nyheder24.dk
Forside Dyr Dyrlæge afslører: Én ting kan hjælpe din hund med at...

Dyrlæge afslører: Én ting kan hjælpe din hund med at leve op til 3 år længere

hund mad hundeejer
Shutterstock.com

Japanske hunde lever markant længere end mange andre hunde, og ifølge eksperter spiller kosten en central rolle.

Lige nu læser andre

Hunde i et land som Storbritannien lever i gennemsnit 11,2 år, mens hunde i Japan ofte bliver næsten tre år ældre. I Japan lever såkaldte ‘super senior’-kæledyr i gennemsnit op til 14,1 år, og ifølge eksperter kan en ændring i kosten være en afgørende forklaring. Det skriver Express.

Ved at fokusere på, hvad hunde får at spise, kan ejere ifølge dyrlæger ikke blot øge levetiden, men også forbedre livskvaliteten. Dr. Aimee Warner, der er fast tilknyttet Waggel, peger på et opgør med billigt, stærkt forarbejdet tørfoder.

“Det er et skifte væk fra ‘åbn-posen-og-håb’-metoden med billig, ultraforarbejdet foder. I stedet ser vi, at ejere tilsætter specifikke bioaktive ingredienser som frosne blåbær og almindelige æg, der fungerer som en biologisk forsikring i hundens seniorår,” siger hun.

En af de mest udbredte ændringer er at erstatte stærkt forarbejdede hundegodbidder med mere naturlige alternativer. Her fremhæver Dr. Warner frosne blåbær som et enkelt og effektivt valg.

“Blåbær er fyldt med anthocyaniner, som kan krydse blod-hjerne-barrieren og reducere oxidativt stress,” forklarer hun.

Læs også

En lille håndfuld frosne blåbær kan dermed fungere som et kaloriefattigt alternativ til sukkerholdige og forarbejdede hundekiks, samtidig med at de bidrager med antioxidanter.

Et andet trick, som ifølge Dr. Warner er udbredt blandt japanske hundeejere, er at tilsætte en anderledes proteinkilde. Et almindeligt, hårdkogt æg oven på hundens foder kan give et markant ernæringsmæssigt løft.

“Æg indeholder essentiel lecithin og aminosyrer, der understøtter muskelbevarelse hos ældre hunde. Det er den ultimative ‘topper’ til at opgradere et standardmåltid uden tilsætningsstofferne fra kommercielle produkter,” siger hun.

Derudover anbefaler hun at droppe foder med højt indhold af fyldstoffer til fordel for friskere alternativer.

“Billigt tørfoder baserer sig ofte på korn og ‘animalske biprodukter’, hvilket kan føre til inflammation og overvægt. Japanske ejere vælger i stigende grad friske, dampede eller lufttørrede alternativer, der minder om fødevarer i samme kvalitet som menneskers,” siger Dr. Warner.

Læs også

Hun understreger dog, at kost ikke er den eneste forklaring på forskellen i levetid. Japan har generelt flere små og mellemstore hunderacer, som typisk lever længere end store racer. Alligevel spiller kosten en væsentlig rolle.

“Kost og kropsvægt er to af de mest modificerbare faktorer, vi ser i praksis. På tværs af racer lever hunde, der holdes slanke og får en kost med lav inflammation, konsekvent længere og udvikler kroniske sygdomme senere,” siger hun.

Hvis hundeejere vil afprøve ændringerne, bør de ifølge Dr. Warner holde det enkelt. Krydring skal undgås, og ekstra ingredienser skal regnes med i det daglige kalorieindtag.

“Godbidder og toppers bør aldrig udgøre mere end 10 procent af hundens daglige kost. Overvægt er den største trussel mod hundes levetid,” fastslår hun.

Ads by MGDK