Kvinde indlagt efter kontakt med hund: Nu advarer læge mod farlig vane

Af: Alberte B. C.

|

09/05/2025

Dyr
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Nu advares andre hundeejere mod samme dårlige vane.

Lige nu læser andre også

Det lignede først en rutinemæssig hospitalsindlæggelse, men endte i en akut operation og en voldsom advarsel til hundeejere over hele verden.

En 26-årig gravid kvinde fra Tunesien blev indlagt med kraftige smerter, og da lægerne undersøgte hende nærmere, fandt de en cyste på størrelse med en tennisbold – forårsaget af en bændelorm overført fra hundelort.

Det skræmmende tilfælde er nu dokumenteret i et medicinsk tidsskrift, og historien vækker stor opsigt i både internationale medier og blandt dyrlæger.

Det har fået dyrlæge Aimee Warner til at komme med en klar advarsel til hundeejere.

Hundekys kan blive alvorlige

Aimee Warner udtaler til Daily Mail: "Ideelt set skal hunde ikke slikke i ansigter – specielt omkring munden og øjnene – af hensyn til helbreddet."

Bændelormen, som kvinden blev smittet med, kan give alvorlige komplikationer i leveren og udvikle sig til farlige cyster.

Sygdommen spreder sig via æg, som hunde kan have i pelsen eller i munden, efter kontakt med afføring.

Udbredt i visse områder

Ifølge New York Post ses infektionerne oftest i områder med tæt kontakt mellem hunde og får, særligt på landet.

Men fundet af bændelorm hos kæledyr rapporteres i stigende grad også i bynære områder i Europa, Canada og USA.

Eksperter opfordrer derfor til at holde god hygiejne omkring kæledyr – og til at være ekstra opmærksom på, hvor tæt man lader hunden komme på ansigt og mund.

Anbefalet til dig