Glem Irma – her er Rema 1000-varen alle taler om

Af: Mie M.B

|

09/05/2025

forbrug
Foto: Michael715 / Shutterstock.com
Foto: Michael715 / Shutterstock.com
Og den er i denne uge på vildt tilbud

Lige nu læser andre også

Du ved, hvordan det er, når noget forsvinder, du ikke vidste, du elskede. Sådan havde mange det da Irma lukkede og flere af deres egne produkter forsvandt. Heldigvis gik det op for Coop at folk havde en særlig forkærlighed for flere af Irmas linjer og har siden taget en portion ind i deres sortiment, men det er ikke alle steder at hylderne bugner af en kædes egne mærker. Det problem finder du ikke i Rema 1000. De har nemlig et hav af egne mærker, og særligt ét af dem kan give en af Irmas klenodier kamp til stregen.

Rema 1000 er nemlig klar til at snuppe den ledige plads på middagsbordet. I denne uge har kæden smidt deres egen sovseserie på tilbud: 10 kroner for et glas med 410 gram. Det er til at betale, uanset om du har inviteret til grillfest eller bare skal have lidt ekstra smag til torsdagsbøffen.

Og Rema går ikke med livrem og seler, når det kommer til udvalg. På hylderne står både klassikere og krydrede overraskelser: bernaise, brun sovs, whiskeysovs, hollandaise og chili bernaise. Det er den slags, der kan gøre selv en tør kødbolle til en smagseksplosion.

Det er ikke første gang, kæderne stikker til hinanden med sovseskeen. Irma-produkterne har nærmest opnået kultstatus, men nu forsøger Rema 1000 altså at ride videre på bølgen – bare med deres egen opskrift og til en pris, der er svær at argumentere imod.

Så er der kun tilbage at finde grilltangen frem og håbe på, at solen holder.

Anbefalet til dig