Mens mange fysiske tøjbutikker kæmper for at overleve i en branche præget af nethandel og store kæders dominans, går DNA Store i Aabenraa, Kolding og Esbjerg mod strømmen. Medindehaver Steffan Koch har fundet en unik vej til succes: at genoplive klassiske tøjmærker, som mange troede var forsvundet. Det fortæller JydskeVestkysten.
Et af de største hits i butikken lige nu er Fruit of the Loom, et mærke, der prægede garderober i 1980’erne og 1990’erne.
"Tøjet bliver revet væk, og det er ikke, fordi vi ikke bestiller nok hjem – tværtimod," fortæller Steffan Koch.
Mere end bare mode
Modebranchen er under pres fra onlinehandel, hvor hurtige leveringer og lave priser gør konkurrencen benhård. Alligevel formår DNA Store ikke bare at overleve, men at trives.
Ifølge Steffan Koch handler det ikke kun om priser, men om at skabe en oplevelse for kunderne.
"Jeg vil ikke sige, at vi har knækket koden, men vi gør alt for at drive en sund forretning. Vi har trofaste kunder, også her i Aabenraa, og det er vi utroligt taknemmelige for," siger han.
DNA Store har opbygget en forretning, hvor trends, stærke leverandøraftaler og en engageret kundebase spiller en afgørende rolle. Events, eksklusive tilbud og passionerede medarbejdere skaber en butik, hvor kunderne får mere end blot tøj – de får en oplevelse.
Lokalt engagement og klassikernes comeback
Udover at drive en succesfuld forretning støtter DNA Store også lokalsamfundet.
"Vi har i flere år støttet Forsorgshjemmet til jul, både med tøj og ved at give borgerne mulighed for at købe en julegave eller to. Vi samarbejder også med idrætsforeninger, hvor medlemmerne sælger bambussokker, som vi selv producerer," forklarer Steffan Koch.
Fruit of the Loom er ikke det eneste klassiske mærke, der er på vej tilbage. Også brands som Everlast oplever en genopblomstring, og DNA Store har været hurtige til at gribe tendensen.
Med en stærk fornemmelse for markedet og en strategi, der kombinerer nostalgi med moderne trends, viser DNA Store, at der stadig er en fremtid for fysiske tøjbutikker – hvis man forstår at tilpasse sig.