Til april åbner Salling Group dørene til et nyt butikskoncept i København. "Tjæpt" bliver navnet på en dagligvarebutik, der sætter fart og bekvemmelighed i højsædet.
Fra Netto Express til Tjæpt
Den nye butik, der placeres på Blegdamsvej, er en videreudvikling af Netto Express, som blev introduceret i slutningen af 2023. Konceptet bygger videre på erfaringerne fra forgængeren og sigter mod at gøre indkøbsturen endnu hurtigere og mere enkel.
"Med Netto Express har vi testet, hvad kunderne ønsker, og den viden bruger vi nu i Tjæpt, hvor konceptet er endnu mere raffineret," siger Braw Bakir, kædedirektør i Netto, til Avisen.
Fokus i butikken bliver på convenience-produkter som færdigretter, kolde drikkevarer og friskbrygget kaffe. Udvalget af klassiske dagligvarer bliver reduceret for at skabe en mere strømlinet indkøbsoplevelse.
Hurtigt ind – hurtigt ud
Som navnet antyder, handler Tjæpt om hastighed. Kunden skal kunne gå ind, finde det nødvendige og komme hurtigt videre. Butikken vil have et begrænset, men velvalgt udvalg af varer, hvor fokus især ligger på grab-and-go-produkter som frisksmurte sandwiches, hotdogs og måltidskasser.
"Indkøb skal være nemt, og kunderne skal ikke bruge tid på at tage stilling til for mange valg," siger Braw Bakir.
Ingen konkurrent til 7-Eleven
Selvom Tjæpt har et tydeligt convenience-fokus, afviser kædedirektøren, at konceptet skal konkurrere direkte med 7-Eleven og Circle K.
"I Tjæpt vil man finde specialøl, tapas, færdigretter fra Løgismose og måltidskasser fra Skagen Food, samtidig med at man kan købe basale dagligvarer. Det adskiller os fra de traditionelle convenience-kæder," forklarer han.
Kommer Tjæpt uden for København?
For nu bliver butikken på Blegdamsvej den eneste af sin slags. Ifølge Braw Bakir afhænger en udvidelse af, hvordan kunderne tager imod konceptet.
"Vi skal være helt trygge ved, at konceptet holder, før vi udvider. Men hvis kunderne tager godt imod det, kan jeg sagtens se Tjæpt i andre større byer – også i Jylland og på Fyn," siger han.