Nyheder24.dk
Forside forbrug Lidl overhaler Rema, Netto og 365: Dumper priserne i julen

Lidl overhaler Rema, Netto og 365: Dumper priserne i julen

Lidl
Jeppe Gustafsson / Shutterstock.com

Lidl dropper de store reklamekampagner og satser i stedet på denne løsning

Lige nu læser andre

Julekurven behøver ikke tømme pengepungen i år. Lidl forsøger netop nu at række ud til kunderne med et tydeligt løfte om lavere priser, efter at kæden endnu en gang har skåret ned på en lang række varer. Det fortæller de i en pressemeddelelse.

Flere måneders prisfald kulminerer i december

Over de seneste uger har Lidl sænket prisen på yderligere 50 varer. Samlet betyder det, at 150 produkter siden oktober nu ligger i faste, lavere prislag. Det gælder alt fra brød, ost og kylling til vaniljestænger, marcipan, nødder og andre juleklassikere, som fylder ekstra meget i mange husstande i november og december.

De nye tilføjelser kommer kun en måned efter, at kæden indledte efteråret med mere end 100 prisnedsættelser. Det er et markant tempo, som kun få konkurrenter har prøvet at matche.

Indkøbsdirektør Peer Sandtner forklarer bevæggrunden med ordene:

“Julen er en tid, hvor mange familier mærker begrænsninger i økonomien ekstra tydeligt. Derfor skal man trygt kunne regne med, at man får de bedste priser hos Lidl, også i december.”

Vil eje julehandlen – uden kampagnejagt

Læs også

Lidl kommer ind i julemåneden med flere pristjek i ryggen og titlen som årets kæde med mest værdi for pengene i BrancheIndex Dagligvarer 2025. Strategien er klar: Kunderne skal ikke jagte tilbudsskilte, men opleve lavere priser som en fast del af hverdagen.

Ifølge Peer Sandtner er det netop derfor, kæden skruer ned for kampagnelarmen og op for de permanente sænkninger. Ambitionen er at gøre det lettere for danskerne at fylde både køleskab og julefade uden at gå på kompromis med kvaliteten.

Udvalget af nedsatte varer spænder fra baconleverpostej og kyllingebryst til rå marcipan, dadler og julesnacks – de helt klassiske varer, som for alvor sætter aftryk i husholdningsbudgettet i december.

Ads by MGDK