Nyheder24.dk
Forside Indland Danskerne advares mod risiko i naturen: Kan gøre dig alvorligt...

Danskerne advares mod risiko i naturen: Kan gøre dig alvorligt syg

Vejr, autumn, efterår, skov, woods
maxbelchenko/Shutterstock

Efterårsferien kan gemme på en ubehagelig overraskelse

Efterårsferien lokker mange danskere ud i skove og naturområder, hvor køligere temperaturer og fugtigt vejr skaber gode rammer for lange gåture.

Men naturen gemmer også på små blodsugere, som kan være svære at få øje på.

Flåter forbindes ofte med højt græs og tæt bevoksning, men nye observationer viser, at man ikke nødvendigvis behøver bevæge sig langt væk fra de almindelige stier for at støde på dem.

Det blev tydeligt under en flåtjagt i Boserup Skov ved Roskilde.

Fandt 20 til 25 flåter på under en time

Postdoc ved Roskilde Universitet Mette Frimodt Hansen deltog i jagten, og det tog ikke lang tid, før de første flåter dukkede op.

“Den første flåt vi fangede var på stien, så man skal ikke engang gå af stien for at fange en flåt. Allerede på under en time har vi fået samlet omkring 20-25 flåter,” siger hun.

Fundet understreger, at flåterne ikke kun opholder sig i højt græs eller tæt skovbund.

Samtidig kan nogle flåter bære sygdomme som borrelia og TBE, som i første omgang kan give influenzalignende symptomer og i visse tilfælde udvikle sig mere alvorligt.

Derfor er det en god idé at tjekke kroppen efter en tur i skoven, også selv om man primært har holdt sig til stierne.

Efterårsvejret passer dem godt

Flåterne trives særligt godt, når vejret er mildt og fugtigt.

“De kan godt lide høj fugtighed, særligt skovflåter. De har det endnu bedre nu end en varm sommerdag med 30 grader,” siger dyrlæge og teknisk chef hos MSD Animal Health Randi Lintrup.

Ifølge eksperterne kan der også komme flere flåter i Danmark fremover, blandt andet fordi antallet af frostdøgn falder.

Selv frost betyder ikke nødvendigvis, at flåterne forsvinder. De kan overleve, hvis de finder de rette forhold.

For familier, hundeejere og andre, der planlægger ture i naturen i efterårsferien, kan det derfor betale sig at være ekstra opmærksom og lave et grundigt flåttjek bagefter.

Ads by MGDK