Nyheder24.dk
Forside Indland Ludvig Holsteins fødested på Sydsjælland sat til salg

Ludvig Holsteins fødested på Sydsjælland sat til salg

Ludvig Holsteins fødested på Sydsjælland sat til salg
Foto: Wikimedia Commons

Hvis du vil bo i et stykke Danmarkshistorie, har du nu chancen.

Lige nu læser andre

Hvis du har gået med drømmen om at bo i et stykke af Danmarkshistorien, så har du nu muligheden.

Langebækgård på Sydsjælland, hvor den anerkendte danske digter Ludvig Holstein blev født, er netop sat til salg.

Ifølge salgsopstillingen rummer ejendommen 15 værelser fordelt på 561 kvadratmeter og er omgivet af en imponerende grund på 153 hektar.

Prisen? Ja den må få selv en digter til at ryste på hånden.

Læs også

Boligen udbydes til en pris på 60 millioner kroner.

Godset Langebækgård har en særlig plads i historien, ikke kun som Holsteins fødested i 1864, men også som et symbol på den tid, hvor dansk litteratur og kultur blomstrede.

Selvom Holstein tilbragte størstedelen af sit liv i København, er hans forbindelse til Langebækgård uudslettelig, og ejendommen bærer stadig præg af den tid, hvor han levede.

Ludvig Holstein er forfatteren bag kendte digte som “Det er i dag et vejr” og “Det lysner over agres felt,” der sammen med mange andre af hans værker er blevet en del af dansk kulturarv, og flere af dem er inkluderet i Højskolesangbogen.

Læs også

Ads by MGDK