Nyheder24.dk
Forside Kendte Verdenskendt sanger er død: Står bag nogle af 80’ernes største...

Verdenskendt sanger er død: Står bag nogle af 80’ernes største hits

Kiste, Coffin, død, dead, begravelse, funeral, rip
Shutterstock

Musikverdenen i sorg

Musikverdenen har gennem årtier taget afsked med nogle af sine største stjerner, men deres sange lever ofte videre længe efter.

Enkelte kunstnere formår at sætte et aftryk, der rækker langt ud over hitlisterne, og deres musik bliver ved med at samle generationer.

Det gælder i høj grad Bonnie Tyler, hvis karakteristiske stemme gjorde hende til en af pop- og rockmusikkens største profiler.

Nu er den walisiske sanger gået bort.

Ifølge en meddelelse på Bonnie Tylers officielle hjemmeside døde hun uventet på et hospital i Portugal, hvor hun var i behandling for en sygdom.

Familien og hendes team har samtidig bedt om ro til at bearbejde tabet.

Det skriver BBC.

Kæmpede med alvorlig sygdom

Bonnie Tyler blev i maj lagt i kunstigt koma efter en akut tarmoperation i Portugal.

Måneden efter oplyste hendes talsperson, at hun var ude af koma, men fortsat var alvorligt syg og indlagt på intensiv afdeling.

“Bonnies familie og team er knuste over at kunne meddele, at Bonnie uventet gik bort i aftes på et hospital i Portugal som følge af den sygdom, hun var i behandling for.”

Bonnie Tyler, der blev født som Gaynor Hopkins i Wales, slog igennem i slutningen af 1970’erne med It’s a Heartache.

Verdensberømmelsen kom for alvor i 1983 med Total Eclipse of the Heart, som toppede hitlisterne i både Storbritannien og USA.

Hun stod også bag store hits som Holding Out for a Hero, der blev et af årtiets mest ikoniske poprocknumre.

Efterlader en stor musikarv

I løbet af sin karriere modtog Bonnie Tyler flere Grammy-nomineringer og repræsenterede Storbritannien ved Eurovision Song Contest i 2013.

I 2023 blev hun desuden hædret med en MBE for sin indsats for musikken.

Så sent som sidste år udgav hun en ny klubversion af Total Eclipse of the Heart sammen med David Guetta og Hypaton.

Tidligere i år rundede originaludgaven samtidig mere end én milliard afspilninger på Spotify.

“Jeg bliver aldrig træt af at synge den. Jeg elsker den, fordi alle glæder sig til at synge med.”

Bonnie Tyler efterlader sig sin mand Robert Sullivan, som hun havde været gift med i mere end 50 år.

Ads by MGDK