Kongen rejser fra Danmark
Lige nu læser andre
Grønland fylder igen i den politiske debat, og mens stormagter og regeringer positionerer sig, træder kongen ind på scenen.
Onsdag lander Kong Frederik i Nuuk til et officielt besøg, der strækker sig frem til fredag. Ifølge en historiker handler turen om mere end høflighedsbesøg og håndtryk.
Historiker Emma Rønberg Paaske, der har beskæftiget sig med kongehuset, peger på kongens særlige rolle i en tid præget af uro og international opmærksomhed.
“Det er selvfølgelig vigtigt, at kongen, der i øvrigt også er Grønlands konge, tager op og sørger for, at alting er, som det skal være, og indgyder håb i en turbulent tid,” siger hun ifølge TV 2.
Selvom regenten ikke kan blande sig direkte i den politiske debat om Grønlands fremtid og udmeldinger fra blandt andre Donald Trump, besidder han ifølge historikeren en form for blød magt, der kan virke samlende.
Læs også
Tæt bånd til Grønland
Kong Frederik er den regent, som historikeren vurderer har haft det tætteste forhold til grønlænderne.
Besøget i denne uge er hans tredje, siden han overtog tronen i januar 2024. Det sender et signal om kontinuitet og nærvær i rigsfællesskabet.
Programmet er tætpakket.
Kongen besøger hovedstaden Nuuk, byen Maniitsoq og bygden Kangerlussuaq.
Undervejs lægger han vejen forbi Grønlands største virksomhed, Royal Greenland, og mødes flere gange med formanden for Naalakkersuisut, Jens-Frederik Nielsen.
Læs også
Der er også fokus på uddannelse og lokalsamfund.
I Nuuk står et besøg på byens gymnasium på programmet, og i både Maniitsoq og Kangerlussuaq får kongen mulighed for at møde borgere.
Også militært fokus
Besøget rummer desuden en markant militær dimension.
Kong Frederik skal blandt andet til Arktisk Kommandos hovedkvarter i Nuuk og besøge Arktisk Basisuddannelse i Kangerlussuaq samt Black Ridge terrænet.
I en tid, hvor Grønlands strategiske betydning diskuteres internationalt, bliver kongens tilstedeværelse et symbol på samhørighed mellem Grønland og Danmark.