Ny bus for lokale og turister: Kør gratis mellem Vejle, Legoland og omegnens andre seværdigheder

18/6/19 07:33

Christian Granhøj Skouboe

VisitVejle og Vejle Kommune står bag det nye tilbud, der skal gøre det nemmere og billigere at komme på tur i Vejle til sommer. Foto: Shutterstock
I år kan turister og lokale køre gratis imellem de store seværdigheder i Vejle og omegn.

I løbet af sommeren kan turister eller vejlensere hoppe på en gratis bus og hoppe af lige ved fx Legoland, Givskud Zoo eller i Kongernes Jelling. Bussen stopper også i det centrale Vejle, hvis man er mere i humør til at shopppe eller nyde en god bid brød på et af byens mange spisesteder.

Den gratis bus afgår tre gange fra Vejle Trafikcenter eller et af de andre stoppersteder, som du kan se i køreplanen herunder. 

Køreplan (29.06.-11.08.2019):

Bussen er nummer 219, som er en "hop-on hop-off"-bus, som afgår alle dage. Den kører på ruten: Vejle - Jelling - Givskud - Legoland - Randbøldal

Vejle Trafikcenter:

9.00, 13.00, 17.00

DGI Huset:

9.03, 13.03, 17.03

Skibet, Vardevej
v/Danhostel

9.12, 13.12, 17.12

Fårup Sø

9.20, 13.20, 17.20

Jelling

9.23, 13.23, 17.23

Givskud Zoo

9.35, 13.35, 17.35

Riis Feriepark

9.42, 13.42, 17.42

Give St.

9.49, 13.49, 17.49

Legoland/Lalandia

10.12, 14.12, 18.12

Randbøldal 
v/Campingplads (ankomst)

10.30, 14.30, 18.30


Hvis man skal fra Randbøl dal og til Vejle, så er køreplanen her. Rækkefølgen af stoppesteder er: Randbøldal - Legoland - Givskud - Jelling - Vejle. 

Randbøldal 
v/Campingplads

10.35, 14.35, 18.35

Legoland/Lalandia

10.53, 14.53, 18.53

Give St.

11.16, 15.16, 19.16

Riis Feriepark

11.23, 15.23, 19.23

Givskud Zoo

11.30, 15.30, 19.30

Jelling

11.42, 15.42, 19.42

Fårup Sø

11.45, 15.45, 19.45

Skibet, Vardevej 
v/Danhostel

11.53, 15.53, 19.53

DGI Huset

12.02, 16.02, 20.02

Vejle Trafikcenter 
(ankomst)

12.05, 16.05, 20.05