Neuroforsker slår fast: Vil have dig til at gøre dette 5 morgener i træk

Livsstil
Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com
Dr. Wendy Suzuki, der er professor ved New York University, advarer om, at en almindelig vane ikke er god for hjernen.

Lige nu læser andre også

Det er nemt at antage, at de første øjeblikke af dagen ikke betyder det store, men en neuroforsker påstår, at det ikke er tilfældet. Du vil måske blive overrasket over at høre, at hjernen er særligt påvirkelig i det første 'vindue' lige efter, at du er vågnet.

Selvom dette kan være en fredelig tid for nogle, advarer Dr. Wendy Suzuki i en ny video på Instagram om, at én bestemt vane ødelægger det for mange.

"Du starter din dag helt forkert, og din hjerne hader det. Hvis din første handling om morgenen er at tjekke din telefon, går din hjerne glip af det mest kraftfulde øjeblik på dagen," siger hun ifølge Mirror.

Lige efter opvågning befinder hjernen sig ifølge Dr. Suzuki typisk i sin 'top-neuroplastiske tilstand', hvilket betyder, at den er meget modtagelig for indtryk og forandringer.

Dopamin, der også er blevet kendt som 'lykkehormonet', bliver genopfyldt under søvn, hvilket vil sige, at niveauet naturligt er højere om morgenen.

Men hun forklarer, at hvis man griber ud efter en skærm som det første, kan man forstyrre denne proces.

"Dopamin og kortisol er naturligt høje, hvilket giver dig et boost i motivation, kreativitet og fokus," fortæller hun.

"Men skærme kaprer dette potentiale. Så her er dit eksperiment: Udskyd skærmtid med blot 20 minutter de næste fem morgener. I stedet kan du strække ud, skrive tre ting ned, du vil fokusere på, eller bare sidde med din kaffe og dine tanker. Se hvad der sker, når du giver din hjerne plads til at lede."

Udover dette er det også vigtigt at vide, at det at scrolle på telefonen før sengetid kan have negativ effekt på den mentale sundhed. I en undersøgelse fra King Saud University i Saudi-Arabien fandt forskere ud af, at hele ni ud af ti deltagere brugte skærm lige inden søvn.

Selvom kun 41,7 % rapporterede 'dårlig søvnkvalitet', vurderede forskerne, at der var dobbelt så høj risiko for dårlig søvn blandt dem, der brugte smartphones i 16 til 30 minutter ved sengetid. Risikoen steg til over tre gange så høj ved brug i 31 til 45 minutter.

"Vores resultater antyder, at personer, som bruger deres smartphones mere ved sengetid, har større risiko for dårlig søvn. Der bør sættes mere fokus på misbrug af smartphones og deres effekt på søvnkvalitet, sundhed og produktivitet," skrev forskerne.

Det var dog en såkaldt 'tværsnitsundersøgelse', hvilket betyder, at den ikke beviste, at mobilbrug direkte forårsager dårlig søvn - men viste en sammenhæng i resultaterne. Andre eksperter mener dog, at der er en direkte årsagssammenhæng.

Rosey Davidson, der arbejder som søvnkonsulent hos Just Chill Baby Sleep, har tidligere fortalt til Gloucestershire Live, at vores vaner i sengen kan påvirke søvnkvaliteten betydeligt.

"Når vi ser på indhold på telefonen sent om aftenen, påvirker det søvnen, fordi vi udsættes for blåt lys, som undertrykker melatoninproduktionen - et hormon, der er vigtigt for søvn," lød det.

"For at forbedre søvn og mental sundhed bør man indføre en aftenrutine, hvor skærmtid begrænses mindst en time før sengetid."

Rosey anbefaler desuden at undgå telefonen som det første om morgenen, da det kan påvirke dagens humør.

"Når vi vågner, bevæger hjernen sig fra dybe søvnhjernebølger (som delta og theta-bølger) til alfabølger og til sidst betabølger," forklarede hun.

"Denne overgang gør os mere afslappede og modtagelige, hvilket betyder, at indholdet på telefonen straks efter opvågning kan få stor indflydelse på vores sindsstemning."

"Når du vågner, så tag et par øjeblikke til at trække vejret og sætte intentioner for dagen, inden du rækker ud efter din telefon. Hvis du kan oplade den på den anden side af soveværelset - eller et helt andet sted - skaber det en barriere, der hjælper dig."

Anbefalet til dig