Nyheder24.dk
Forside Nyheder 17-årig overfaldet til byfest: Blev udsat for slag, spark og...

17-årig overfaldet til byfest: Blev udsat for slag, spark og peberspray

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

To gerningsmænd er nu anholdt og sigtet i sagen.

Lige nu læser andre

Byfester er for mange forbundet med lokal hygge, musik, god stemning og kolde fadøl.

Men det er ikke altid sagen.

Det måtte en 17-årig mand sande, da han Torsdag var til byfest i nordsjællandske Alsønderup

Læs også

Torsdagens byfest i Alsønderup, en lille landsby i Nordsjælland, tog nemlig en dramatisk drejning, da en 17-årig ung mand fra Fredensborg blev overfaldet af to mænd, som tilsyneladende også deltog i festlighederne.

Ifølge Nordsjællands Politi blev den unge mand både udsat for peberspray samt slag og spark, hvilket har ført til alvorlige anklager mod de to angribere.

Episoden, der har chokeret det lokale samfund, fandt sted midt i det ellers festlige arrangement, hvor mange var samlet for at fejre.

Det er rapporteret, at offeret ikke blot blev fysisk angrebet, men også truet på livet af de to mænd, der nu står over for alvorlige juridiske konsekvenser.

De to gerningsmænd, en 17-årig fra Skævinge og en 18-årig fra Hillerød, er blevet anholdt og sigtet i sagen.

Den 18-årige er specifikt sigtet for trusler på livet, vold af særlig rå og farlig karakter og overtrædelse af våbenloven.

Den yngre gerningsmand er sigtet for medvirken til vold og for trusler på livet.

Læs også

Ads by MGDK