Nyheder24.dk
Forside Nyheder 31-årig blev vækket og anholdt af politiet: Du gætter aldrig...

31-årig blev vækket og anholdt af politiet: Du gætter aldrig hvor han lå og sov

31-årig blev vækket og anholdt af politiet: Du gætter aldrig hvor han lå og sov
Foto: Shutterstock

Den unge mand fik sig noget af et chok – og håndjern på.

Lige nu læser andre

Midt i nattens stille timer udspillede der sig et drama på Grønsundsvej ved Horbelev på Falster, der hurtigt tiltrak Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politis opmærksomhed.

En 31-årig mand blev fundet sovende bag rattet i sin bil, der stod parkeret på et højst usædvanligt sted – midt på kørebanen.

Det skriver B.T.

Forbipasserende, der tilfældigt kom forbi stedet, blev mødt af det overraskende syn af bilen, der blokerede vejen og skabte en potentiel fare for trafikken. De tøvede ikke med at alarmere politiet om den usædvanlige hændelse, der fandt sted natten til torsdag.

Læs også

Ved politiets ankomst til stedet fik episoden en yderligere dramatisk drejning. Den sovende fører, ved bevidsthedens genopvågning, udviste opfarende og aggressiv adfærd, hvilket tilføjede endnu et lag af kompleksitet til situationen.

Yderligere undersøgelser afslørede, at mandens kørekort tidligere var blevet inddraget, og at han var påvirket af kokain på anholdelsestidspunktet.

Den 31-årige mand blev prompte anholdt og sigtet for flere overtrædelser, herunder at køre uden gyldigt kørekort og at være påvirket bag rattet. Denne begivenhed, rapporteret til politiet klokken 03.52, understreger de farer, der kan opstå, når stoffer og trafik blander sig.

Læs også

Ads by MGDK