Nyheder24.dk
Forside Nyheder Betalte for løg, sodavand og chokolade i Rema 1000: I...

Betalte for løg, sodavand og chokolade i Rema 1000: I næste øjeblik kom politiet

Betalte for løg, sodavand og chokolade i Rema 1000: I næste øjeblik kom politiet
Foto: Shutterstock

Under betjeningen blev politiet tilkaldt.

Lige nu læser andre

Holstebro: En tilsyneladende uskyldig indkøbstur tog en uventet drejning, da to mænd og en kvinde forsøgte at narre systemet i Rema1000 ved Nørreport Centret.

Det skriver Dagbladet Holstebro/Struer.

De tre blev sigtet for butikstyveri, da de forsøgte at slippe afsted med tre flasker spiritus uden at betale.

Læs også

Det snedige forsøg på at undgå betaling involverede en velplaceret pose løg, en halvanden liters sodavand og en plade chokolade på kassebåndet. Men personalet var ikke til at narre, da de opdagede, at de tre flasker spiritus var forsvundet ind i en taske.

“Personalet havde dog opdaget, at de havde lagt de tre flasker spiritus i en taske,” afslører Knud Lauridsen fra lokalpolitiet i Holstebro.

Politiet blev tilkaldt og konfronteret med det potentielle butikstyveri fik de tre lov til at returnere de tre flasker spiritus, mens de ikke slap uden konsekvenser. En sigtelse for butikstyveri blev udstedt til de to mænd og kvinden.

Læs også

Ads by MGDK