BREAKING: Mette Frederiksen indkalder til pressemøde i dag

Nyheder
Foto: Shutterstock
Senere i dag er der igen pressemøde om corona-situationen.

Lige nu læser andre også

Senere i dag er der igen pressemøde. 

Det fremgår af en indkaldelse som Statsministeriet har sendt ud. Pressemødet vil finde sted i Spejlsalen i Statsministeriet. Udover statsminister Mette Frederiksen (S) vides det ikke, hvem der deltager. 

Indkaldelsen indeholder ikke en deltagerliste, som det ellers ofte har været tilfældet ved de pressemøder, der er i perioder under corona-pandemien har været et næsten fast indslag i danskernes hverdag. 

Selvom indkaldelsen er kortfatter, er der ingen tvivl om, hvad pressemødet vil dreje sig om. 

Udløber snart

Det fremgår helt tydeligt af indkaldelsen fra Statsministeriet, at omdrejningspunktet vil være den aktuelle coronavirus-situation i Danmark.

De for nuværende gældende restriktioner udløber 7. februar. Statsministeren såvel som sundhedsminister Magnus Heunicke (S) har ved flere lejligheder peget på, at der formentlig ikke venter danskerne en stor genåbning. Det kan meget vel være en del af det, Mette Frederiksen vil fortælle om, når hun toner frem foran både pressen og danskerne. 

Statsministeriet fortæller, at pressemødet går i gang klokken 18. 

 

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Mette Frederiksen 'shopper' hos Rema 1000, Netto m.fl. - men her vil hun ikke handle Mette Frederiksen er ikke kræsen, når det kommer til supermarkeder.

Anbefalet til dig