Coop og Rema 1000 i smørkrig: Lurpak og Kærgården til nærmest ingen penge

Af: Thea Andersen

|

11/11/2022

Nyheder
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Hvis du skal have fyldt køleskabet op med smør, så er det nu, du skal slå til. Butikker som Rema 1000, Kvickly, Coop365, Meny m.fl. kører nemlig vilde tilbud på de store smørbrands i denne uge.

Lige nu læser andre også

Kan du huske, da der i løbet af sommeren var historier om, at en pakke Lurpak i England kostede mere end 60 kroner?

Heldigvis er priserne begyndt at falde igen, og hvis man kigger efter de gode tilbud, så er det overraskende let at få smør til en god pris.

Det skriver Dagens.dk.

Vi har taget et kig i tilbudsaviserne, og der er en regulær priskrig i gang på det 'Hvide Guld' i øjeblikket, hvor flere butikker og supermarkeder kører med lave priser på de helt store smørbrands i Danmark.

Uanset om du vil have en pakke Lurpak, en pakke Kærgården eller en pakke Bakkedal, så har du mulighed for at få det til en rigtig skarp pris.

Se priserne herunder:

Her er der tilbud på Lurpak

Lurpak er et af de absolut største smørbrands. Ikke blot i Danmark men faktisk i hele verden.

I denne uge har du mulighed for at få fat i flere pakker Lurpak til en rigtig god pris.

En pakke Lurpak eller Lurpak smørbar på 200 gram koster 15 kroner i Kvickly og SuperBrugsen.

Her er der tilbud på Kærgården

Vil du hellere have en pakke Kærgården eller Kærgården let, så kan du få dette til 15 kroner i Rema 1000 eller i Coop365.

Her er der tilbud på Bakkedal

Er du typen der hellere vil have smurt lidt Bakkedal smør på dit brød, så skal du forbi Meny eller Bilka. Her sælger de nemlig en pakke Bakkedal for 15 kroner.

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Mette Frederiksen 'shopper' hos Rema 1000, Netto m.fl. - men her vil hun ikke handle Mette Frederiksen er ikke kræsen, når det kommer til supermarkeder.

Anbefalet til dig