Dagens coronatal slår flere rekorder

Nyheder
Foto: Shutterstock
De daglige smittetal er igen meget høje, bekræfter Statens Serum Institut.

Lige nu læser andre også

På ugens sidste hverdag har Statens Serum Institut igen udgivet de daglige smittetal for corona. 

Dagens aktuelle smittetal slår flere rekord. 

Dels er der rekordmange bekræftede tilfælde af nysmittede, men der er også foretaget rekordmange prøver. De to ting hænger naturligvis sammen. I efteråret har sundhedsmyndighederne testet langt flere personer end under første bølge i foråret. 

Fredag bekræfter Sundhedsstyrelsen, at der registreret 4.508 smittede det seneste døgn. Det er ud af 141.172 prøver. Aldrig er der testet så mange i Danmark før. 

Mange flere indlagte

Fredag stiger antallet af indlagte igen på nye.

Det seneste døgn har der været 130 nye indlæggelser. Det har resulteret i, at det samlede antal indlagte på danske sygehuse stiger med 52. Det betyder, at der nu alt i alt er 568 coronapatienter her til lands. 

79 af disse befinder sig på en intensiv afdeling. 52 er i respirator. 

De forgangne 24 timer er 15 smittede personer døde. 

 

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Ville ikke være med: Dette nægtede Puk Elgård at gøre i Go' Morgen Danmark I syv år var Puk Elgård vært på Go' Morgen Danmark - og undervejs var det særligt én udfordring, som hun svarede klart nej til.

Anbefalet til dig