Nyheder24.dk
Forside Nyheder DMI advarer danskerne og udsender risikomelding: Rammer landet inden længe

DMI advarer danskerne og udsender risikomelding: Rammer landet inden længe

DMI advarer danskerne og udsender risikomelding: Rammer landet inden længe
Foto: Shutterstock

DMI udsender nu en risikomelding.

Hele ugen har danskerne set frem til weekenden, da DMI gentagne gange har lovet om temperaturer på op til 18 grader.

Og det ser da også ud til at blive varmt i dag.

En varmfront med regn trækker nemlig op over landet fra syd, men i løbet af eftermiddagen klarer det noget op over den syd- og østlige del af landet.

Her får solen en chance for at skinne, omend noget sløret, og da det er lun luft der trækker op fra syd, kan de sydlige egne kan få op mod 15, lokalt måske 17 grader.

Men der er noget, der overskygger den ellers glædelige varmemelding.

Sagen er den, at DMI nu udsender en risikomelding for at advare danskerne om lokale skybrud og torden. Risikomeldingen, som rammer både jyder og fynboer skal forholde sig til, gælder fra i aften klokken 20.00 til klokken 09:00 i morgen formiddag.

Skybrud defineres som mere end 15 mm. regn på mindre end 30 min. Der er stor usikkerhed i prognoserne, når det kommer til, hvor der kommer byger, og hvor kraftige de kan blive.

Ved kraftige byger skal man blandt andet være opmærksom på at lavtliggende områder, herunder kældre, vejbaner, viadukter, kan oversvømmes. Tilpas hastigheden i trafikken og tjek tagrender, nedløbsrør og afløbsriste nær din bolig.

Herunder kan du se, hvilke store dele af landet, der rammes.

Klik for at vise eksternt indhold fra twitter,
- Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.

Ads by MGDK